Z życia szkoły

DZIEŃ ZIEMI 2015

23 kwietnia 2015

Z okazji Światowego Dnia Ziemi sprzątaliśmy naszą piękną okolicę. Zebrane śmieci posegregowaliśmy i wrzuciliśmy do odpowiednich pojemników. Były krzyżówki, łamigłówki oraz kolorowanki związane z ekologią. Posadziliśmy w ogrodzie krzewy: maliny i jeżyny, by jesienią móc zbierać owoce. Na zakończenie zjedliśmy kiełbaski upieczone na ognisku.

M.Ł.

 

TEATR LALEK: „LOKOMOTYWA”

16 kwietnia 2015

W dniu 16.04.2015 r. oglądaliśmy spektakl „Lokomotywa” oparty na znanej szkolnej lekturze, wierszu Juliana Tuwima. Fabuła utworu pozwoliła zbudować zaskakująco rzeczywistą scenografię, np. prawdziwą lokomotywę, a w jej wagonach pasażerowie, stół i szafa, banan, armata, fortepian i oczywiście grubasy. To jeszcze nie wszystko, były też zwierzęta: żyrafa, słoń, niedźwiedź, świnka, koń oraz krowa. Razem z kukiełkami śpiewaliśmy piosenki :)

M.Ł.

SPOTKANIE WIELKANOCNE

31 marca 2015

M.Ł.

 

KONKURS „JESTEŚMY PO TO, BY BYĆ RAZEM”

20 marca 2015

ZGODA

REGULAMIN KONKURSU

A.SZ.

BASEN W KOŁOBRZEGU

23 lutego 2015

B.L.

SAKRAMENT CHRZTU ŚWIĘTEGO HANI I KAMILA

23 lutego 2015

B.L.

WIGILIA

18 grudnia 2014

B.L.

MIKOŁAJKI 2014

5 grudnia 2014

B.L.

BEZPIECZNE FERIE 2014

4 grudnia 2014

B.L.

TEATR LALEK

4 grudnia 2014

„Mity greckie” to kolejna produkcja Teatru Lalek Marko. Wspólnie przeżywaliśmy doskonałą lekcję historii, muzyki, plastyki, podaną w sposób lekki z dużą dawką humoru. Profesor archeologii Kleofas i jego młody uczeń Dydak przedstawiają najbardziej charakterystycznych bohaterów mitów greckich – Zeusa, Centaury, Ikara, Minotaura, Cyklopa i Syzyfa. Jak zwykle zabawne piosenki, efekty specjalne i wartka akcja nie pozwoliły nam na nudę.

M.Ł

ANDRZEJKI 2014!!

27 listopada 2014

W tym roku impreza andrzejkowa odbyła się w Świetlicy Wiejskiej w Warninie. Serdecznie dziękujemy wszystkim za pomoc w przygotowaniu imprezy. Szczególne podziękowania składamy opiekunom świetlicy oraz mamie naszego najmłodszego ucznia Jakuba Nowaka – Pani Agnieszce Nowak, a także Panu Markowi Piotrowskiemu i Ryszardowi Piotrowskiemu za wspaniałą oprawę muzyczną i stworzenie niepowtarzalnej atmosfery. :)

J.SZ., M.Ł.

 

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

24 listopada 2014

W dniu 25 listopada swoje święto obchodzi Pluszowy Miś – ukochana zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka. My w Ośrodku też kochamy nasze misie!!

E.Z.

 

IX MISTRZOSTWA BOWLINGOWE W KOSZALINIE

19  listopada 2014

A.K.

 

ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA

20 października 2014

SOSW w Warninie

 

TURNUS REHABILITACYJNY W JAROSŁAWCU

29 września – 12 października 2014

SOSW w Warninie


DZIEŃ DRZEWA

9 października 2014

Od kilku lat w październiku w Polsce obchodzony jest Dzień Drzewa, organizowany przez stowarzyszenia ekologiczne, szkoły i nadleśnictwa. W ramach tego święta prowadzone są akcje sadzenia drzew oraz wiele innych działań proekologicznych mających na celu edukację wśród młodzieży. My również przyłączyliśmy się do tej akcji, posadziliśmy kilka drzewek koło Ośrodka :)

M.Ł., J.N.

SPRZĄTANIE ŚWIATA 2014

22 września 2014

W tym roku akcja Sprzątanie Świata przebiegła pod hasłem „Turysto szanuj środowisko”. Wszyscy zbieraliśmy śmieci zalegające poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania. Dowiedzieliśmy się jak segregować śmieci, były konkursy, a potem piekliśmy kiełbaski :)

M.Ł

 

RAJD NORDIC WALKING

17 września 2014

E.Z., J.SZ.

RAJD JESIENNY GRZYB

17 września 2014

W  dniu 17 września 2014 r. odbyło się coroczne wędrowanie w poszukiwaniu jesiennych darów lasu. Tradycyjnie odwiedzili nas goście ze szkoły w Świeminie pod opieką p.Ewy Sowy oraz wolontariusze z Gimnazjum Nr. 5 w Koszalinie.

E.S.

 

WYKOPKI

10 września 2014

B.P.

DZIEŃ ZIEMI W WARNINIE

22 kwietnia 2014

Co roku w dniu 22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. Celem tego święta jest popularyzacja ekologii oraz uświadamianie ludziom zagrożeń związanych z rozwojem przemysłu i postępującą urbanizacją. My swoimi małymi rączkami sprzątaliśmy okolice naszego Ośrodka, potem były zabawy i pieczenie kiełbasek. Wyśmienicie się bawiliśmy :)

M.Ł.

TEATR

10 kwietnia 2014

Po raz kolejny odwiedziliśmy Centrum Kultury i Spotkań w Białogardzie. Oglądaliśmy nowy spektakl  pt. „Koziołek Matołek w Japonii”. Zabawne piosenki, wartka akcja, efekty specjalne i humor to atuty teatru lalek Marko z Białogardu. Bardzo nam się podobało i chętnie wrócimy na następny spektakl :)

M.Ł.

POŻEGNANIE ZIMY, POWITANIE WIOSNY!

22 marca 2014

Rajd Na Topienie Marzanny 22.03.2014 Koszalin –Parnowo.  Trasa, którą pokonaliśmy objęła wsie: Tatów, Stare Bielice, Cieszyn, Parnowo – łącznie 10km. W Cieszynie zwiedziliśmy zabytkowy kościół.

Z wychowankami wędrowały: E. Gordel i E. Sokal z Hakerem.

E.S.

KATEDRA I FREGATA

17 marca 2014

17 marca 2014 roku wyjechaliśmy na wycieczkę do Koszalina. W programie było zwiedzanie Katedry z XIV w., omówienie stylu gotyckiego, zabytków sakralnych – ołtarz, chrzcielnica, organy. Zobaczyliśmy, że jest to ogromna, przepiękna budowla. Zaciekawiły nas obrazy, wielkie organy, ołtarz. W środku znajduje się też makieta Katedry, więc mogliśmy jej dokładnie się przyjrzeć.

Po chwili wyciszenia, zadumy i wspólnej modlitwy udaliśmy się do Restauracji „Fregata”, aby poświętować i przyjrzeć się pracy kelnera.

Była to też doskonała lekcja savoir – vivr’u. Posługiwanie się nożem i widelcem to też niełatwa sztuka!

Ucztę zorganizowały: panie Marta Kryśkiewicz, Joanna Szymańska i Emilia Ziber. Wieczorem wróciliśmy do Ośrodka. To był udany dzień!

E.Z.

„KARNAWAŁ TO CZAS ZABAW, MASKARAD I WIELKICH BALÓW”

13 lutego 2014

Dnia 13 lutego 2014 roku po raz kolejny w naszej Placówce odbyła się zabawa karnawałowa. Na pięknie udekorowanej balonami, girlandami, sercowymi oraz własnoręcznie wykonanymi plakatami przedstawiającymi maski karnawałowe sali gimnastycznej, która na kilka godzin zmieniła się w niezwykłą salę balową, bawili się uczniowie z SOSW w Warninie jak i oddziału z Nowych Bielic.

Zabawę karnawałową poprowadziła nasza specjalistka od tańca i śpiewu Pani Bożenka Perec przy aktywnej pomocy wszystkich nauczycieli. To dzięki ich zaangażowaniu uczniowie bawili się znakomicie. Przygotowano i przeprowadzono szereg zabaw ruchowo – muzycznych i wiele konkursów umilających uczniom zabawę. Zwycięzcy konkursów nagradzani byli słodyczami i drobnymi upominkami.

Punktem kulminacyjnym zabawy karnawałowej było rozdanie uczniom upominków, które zostały zasponsorowane przez firmę ROYAL GREENLAND w Koszalinie, a na szalejących na parkiecie uczniów czekał słodki poczęstunek.

Dziękujemy raz jeszcze firmie ROYAL GREENLAND za wsparcie  i liczymy na dalszą owocną współpracę.

Zabawę zorganizowały:  J. Paszkowska i  A. Szeląg.

W imieniu wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Warninie składamy serdeczne podziękowania firmie JERONIMO MARTINS BIEDRONKA W KOSZALINIE za okazane wsparcie w postaci słodyczy.

Dziękujemy z całego serca i liczymy na dalszą owocną współpracę.

J. P.

Spotkanie Opłatkowe

19 grudnia 2013

W czwartek spotkaliśmy się wszyscy przy pięknie nakrytym stole, pełnym tradycyjnych potraw, aby złożyć sobie świąteczne życzenia i miło spędzić przedświąteczny czas. Uczniowie przygotowani przez kol. Bożenę Perec przedstawili Jasełka. Wśród zaproszonych gości byli ks. Jerzy Kanp oraz nasz nowy proboszcz ks. Grzegorz Jagodziński.

Spotkanie zorganizowała kol. Emilia Ziber przy pomocy pracowników naszego Ośrodka, na których zawsze można liczyć.

Życzymy Wszystkim Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego roku 2014!

Mikołajki

6 grudnia 2013

„Mikołaju nasz, dobre serce masz,
ja ci wierszyk powiem, ty mi prezent dasz.”

W tym roku nasi uczniowie byli bardzo grzeczni, bo Mikołaj miał prezent dla każdego. Nikt nie dostał rózgi. Chociaż w tym dniu szalał „Ksawery” i nie było prądu, udało się wprowadzić wszystkich w świąteczny nastrój. Jak zwykle mogliśmy liczyć na Pana Andrzeja Stępnia, dzięki któremu nasze imprezy są jeszcze wspanialsze. Dziękujemy również wszystkim „Mikołajom”,  bez których nie udałoby się wszystkiego zorganizować.

ANDRZEJKI !

28 listopada 2013

Znów nadeszły Andrzejki. Jak co roku było dużo atrakcji: tańce, konkursy z nagrodami, malowanie buzi, lanie wosku, wróżenie imion przyszłych małżonków, ciasteczka z przepowiednią, karaoke. Nie zabrakło słodkiego poczęstunku. Był to magiczny wieczór. Łukasza „Krysię” odwiedziły dwie siostry, mieliśmy jednego „wróżka” z wąsami, a „Kacpurka” zatańczył z Weroniką! Zabawa była przednia! Dziękujemy za pomoc wszystkim, którzy się do tego przyczynili.

Zdjęcia: E.G., M.K.

Tekst: M.K.

„KATARZYNKI – WRÓŻĄ CHŁOPCY , NIE DZIEWCZYNKI”

26 listopada 2013

Drużyna Nieprzetartego Szlaku „Psotne Kocury” została zaproszona na kolejne urodziny 9 Drużyny Harcerskiej NS „Dreptusie” z SOSW w Koszalinie. Bawiliśmy się wspólnie z DHNS „Jeżyki” z Bielic. Uroczystość odbyła się jak zawsze w listopadzie w Katarzynki. Dwanaścioro wychowanków pod opieką Emilii Ziber i Ewy Gordel uczestniczyło we wspólnej zabawie i wróżbach.

Wyjechaliśmy busem liniowym, potem mogliśmy przespacerować się ulicami Koszalina na ul. Rzeczną, gdzie odbywała się uroczystość. Wszyscy na nas czekali. Na początku zatańczyliśmy wspólnie taniec „Makarena”. To już wieloletnia tradycja. Zanim nauczyliśmy się kroków tego egzotycznego tańca muzyka się skończyła, ale prawdziwa zabawa dopiero się zaczęła. Tańce, wróżby i magiczna atmosfera sprawiły, że bardzo miło spędziliśmy wtorkowe popołudnie.

Zawiązały się miedzy nami nowe przyjaźnie, odświeżyliśmy stare, wspominaliśmy czas spędzony razem podczas wakacji w Zakopanem. Potem chłopcy wywróżyli sobie przyszłość. Krzysiowi wyszło, że się zakocha, Łukasz niebawem się ożeni. Co z tego będzie? Zobaczymy.

Zdjęcia: E.G.

Tekst: E.Z.

Rajd Andrzejkowy 2013

23 listopada 2013

W sobotę 23.11.13 wyruszyliśmy na trasę XXII Rajdu Andrzejkowego Świeszyno-Dunowo organizowanego przez koszaliński oddział Pttk-u. Pokonaliśmy  6 km, w Dunowie oglądaliśmy zespól dworsko-pałacowy z XIX wieku wraz z parkiem, w którym rosną kasztany jadalne  i jawory odmiany biało plamistej.

Tekst: E.S.

Zdjęcia: E.S., E.G.

BASEN

15.10.2013

Bardzo lubimy jeździć na baseny! Niektórzy z nas byli dziś pierwszy raz. Było dużo wrażeń i radości. Pływaliśmy w basenie, grzaliśmy się w jacuzzi, ale najbardziej podobało nam się na zjeżdżalni. Na basen jeździmy raz w tygodniu. Zawsze jest super!

Zdjęcia: M.Ł. i A.K.

Tekst: M.Ł.

RAJD „CZERWONE SŁONECZKO”

26 września 2013

Rajd „Czerwone Słoneczko”, odbył się 26 września 2013 roku na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Warninie. Głównym organizatorem rajdu był Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Warninie.

Głównym patronem imprezy był: BANK BGŻ ODDZIAŁ W KOSZALINIE.

Myślą przewodnią rajdu jest zachęcenie młodzieży do aktywniejszego spędzania wolnego czasu oraz zapoznanie jej z walorami przyrodniczymi Ziemi Warnińskiej.

W rajdzie wzięły udział drużyny 6 osobowe, wraz z opiekunami, z następujących  placówek:

 • mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Nowych Bielicach
 • uczniowie Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Świeminie
 • podopieczni Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego „Srebrny Dwór” w Polanowie
 • uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego „Okruszek” w Kołobrzegu
 • uczniowie Zespołu Placówek Specjalnych w Sławoborzu
 • uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Koszalinie
 • uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Warninie

Trasa rajdu wiodła wzdłuż pól i lasu w okolicy wsi Warnino. Uczestnicy mogli podziwiać malowniczy krajobraz i piękne jesienne widoki. Na trasie rajdu młodzież wykonywała zadania związane z ekologią i ochroną środowiska. Punkty, na których były dla uczestników zadania przygotowali wolontariusze z Computer College w Koszalinie. Po przejściu 7 kilometrowej trasy uczestnicy rajdu wrócili na teren SOSW w Warninie gdzie czekały na nich następujące atrakcje:

 • stoisko Gastronomiczne z: własnymi wypiekami, goframi, chlebem ze swojskim smalcem,
 • stoisko  „Zdrowa Żywność” – tu można było własnoręcznie przygotować sobie sok z warzyw i owoców wyhodowanych w naszym ogrodzie,
 • stoisko z Pierwszą Pomocą – pokazy pierwszej pomocy przedmedycznej,
 • stoisko ceramiczne „GNIOT”,
 • karaoke, zabawy integracyjne,
 • trampolina,
 • przejażdżki gokartami,
 • konkurencje sportowe
 • ognisko z kiełbaskami,

Nad bezpieczeństwem uczestników rajdu czuwali: wolontariusze – uczniowie Klasy Policyjnej z Computer College z Koszalina z Panią Agnieszką Ziber – Suska, Pan mł. asp. Krystian Syta Dzielnicowy Gminy Biesiekierz, Pan Janusz Obrembski leśniczy z Leśnictwa Wierzchomino wchodzącego w skład Nadleśnictwa Gościno.   Pani Katarzyna Wolin Strażnik Straży Gminnej w Biesiekierzu.

Bardzo serdecznie dziękujemy BANKOWI BGŻ reprezentowanemu przez Panią Magdalenę Milko, Panią Ewę Wietrzyk, Panią Dominikę Bielecką za wsparcie finansowe, bezinteresowną pomoc, zaangażowanie i życzliwość jak również uatrakcyjnienie imprezy poprzez wspólną zabawę „WIEWIÓRKI” z uczestnikami rajdu, dzięki której Impreza Turystyczno – Sportowa Rajd „Czerwone Słoneczko”, mogła się odbyć, tym samym sprawiając wiele radości wszystkim uczestnikom imprezy, a tym samym i organizatorom.

Na zakończenie rajdu wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody.

BARDZO SERDECZNIE DZIĘKUJEMY ZA  WSPÓLNĄ ZABAWĘ

Do zobaczenia za rok.

Tekst: B.L.

Zdjęcia: E.G.

SPRZĄTANIE ŚWIATA

25 września 2013

Jak co roku w dniu 25.09.2013 odbyła się akcja Sprzątania świata pod hasłem „Odkryjmy czystą Polskę” W akcji uczestniczyli nasi wychowankowie wraz z zaprzyjaźnionymi uczniami ze szkoły podstawowej ze Świemina.  Zwartą i gotową grupą do pracy ruszyliśmy odkrywać czystą Polskę. Nie obyło się bez atrakcji- były konkursy n/t wiedzy ekologicznej, ognisko z kiełbaskami oraz zawody sportowe. Wszyscy się wyśmienicie bawili. Do zobaczenia za rok!!!

Organizotarami imprezy były J.Szymańska i M.Marciniak.

Zdjęcia M.Ł. :)

Tekst: M.Ł.

RAJD „JESIENNY GRZYB”

11 września 2013

W dniu 11 września,  jak co roku odbył się Rajd „Jesienny Grzyb”. Rano po śniadaniu wyruszyliśmy do lasu, w poszukiwaniu jego skarbów.  Razem z nami wędrowali goście ze Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Świeminie.

Po powrocie z lasu odbyło się posumowanie naszych zbiorów. Musieliśmy wykazać się wiedzą, rozwiązywaliśmy krzyżówki, były także zgadywanki i łamigłówki. Wykonaliśmy prace plastyczne  z zebranych leśnych skarbów.

Organizatorzy: SKKT „Wędrowiec”

Tekst E.S.

Zdjęcia M. Ł, E.S., E.G.

JUBILEUSZ SPECJALNEGO OŚRODKA SZKOLNO-WYCHOWAWCZEGO W WARNINIE

8 czerwca 2013

Już od trzydziestu pięciu lat kolejne pokolenia nauczycieli, wychowawców, pracowników administracji i obsługi tworzą w Warninie szkołę dla uczniów niepełnosprawnych intelektualnie.

Stworzenie doskonałej szkoły było priorytetowym zadaniem jej pierwszego dyrektora Pana Zbigniewa Jandaczka, który trzydzieści pięć lat temu z niewielką grupą współpracowników tworzył jej podwaliny. Borykał się z wieloma trudnościami natury organizacyjnej i metodycznej.

Jego następca Pan Stanisław Mytnik dyrektor w latach 1982 – 1992 włożył wiele wysiłku w dostosowanie pomieszczeń placówki do zajęć z dziećmi niepełnosprawnymi intelektualnie. Za czasów jego dyrektorowania wszyscy poznaliśmy słowo integracja. Prężnie działało harcerstwo. W ramach Nieprzetartego Szlaku odbywały się liczne obozy, zloty, biwaki. W kalendarzu masowych imprez turystycznych zaistniał „Rajd Czerwonego Słoneczka”, który organizowany jest do dzisiaj. Był również współorganizatorem ruchu Olimpiad Specjalnych.

Udział uczniów naszego Ośrodka w imprezach sportowych organizowanych w ramach tego ruchu otworzył przed dziećmi drzwi do świata. Po odejściu na emeryturę działał nadal przez wiele lat w ruchu Olimpiad Specjalnych, nasi wychowankowie podążyli za nim i ruszyli w świat, byli w USA, Hiszpanii, Norwegii, Grecji.

Kolejnym dyrektorem Ośrodka został Pan Wojciech Rzemieniewski dyrektorował w latach 1992 – 1999. Kontynuował dobre wzory poprzednika. Powołał do życia pierwszą na Pomorzu szkołę przysposabiającą do pracy zawodowej dla uczniów upośledzonych umysłowo w stopniu umiarkowanym i znacznym.

Angażował się w działalność ruchu Olimpiad Specjalnych, zapoczątkował erę turnusów rehabilitacyjnych. Zapoczątkowana została także współpraca zagraniczna dzięki niej wyjechaliśmy z dziećmi na Węgry.

Dzisiaj SOSW w Warninie to sprawnie funkcjonująca instytucja oświatowa. Dyrektorem jej jest od 1 marca 1999 r. Pani Alina Składanek.

Jest to instytucja, która w swoim założeniu i zgodnie ze swoją misją jest wyjątkowa. Ponieważ tworzą ją wyjątkowi ludzie: uczniowie i pracownicy. Panuje tu szczególna atmosfera i wzajemna życzliwość. Troska o drugiego człowieka to codzienne motto naszej pracy. Nasi uczniowie, których mamy zaszczyt wprowadzać w dorosłe życie dają nam, nauczycielom poczucie dobrze spełnionego zadania. Ich wyjątkowość i niepowtarzalność mobilizuje do kreatywności, uczy cierpliwości, pozwala docenić drobne rzeczy.

Dziś z perspektywy 35 lat pracy możemy pochwalić się wieloma osiągnięciami w pracy dydaktyczno-wychowawczej. Wypracowaliśmy metody pracy oparte na wykorzystaniu naturalnych warunków dostosowując je do potrzeb i możliwości naszych podopiecznych, czerpiąc inspirację z otoczenia, jakie mamy wokół Ośrodka. Mamy tutaj wielką salę doświadczania świata, w której z powodzeniem możemy realizować główne założenia pedagogiki specjalnej i jej twórców, np.: O. Decrolego i jego przesłanie „Do życia przez życie” i M. Montesori „Pozwól mi zrobić to samemu”.

Stworzona baza dydaktyczna daje możliwości prowadzenia zajęć za pomocą najnowszych metod pedagogiki specjalnej. Możliwość odbywania zajęć w profesjonalnie do tego przygotowanych pomieszczeniach, takich jak: pracownia gospodarstwa domowego, pracownia ceramiczna, sala doświadczania świata, sala do zajęć SI, sala hydromasażu i prowadzenie ich przez wysoko wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną daje szansę na odniesienie sukcesu każdemu z uczniów.

Tutaj dzieci czują się bezpiecznie i są szczęśliwe. Mają to, czego potrzebuje człowiek – dom, rodzinę i miłość, to wszystko dawali im i dają dawni i obecni pracownicy tej szkoły.

Misją naszej szkoły jest wychować takiego ucznia, który będzie przygotowany do realizacji zadań życia codziennego, zawodowego oraz do podejmowania różnych ról społecznych w środowisku w miarę możliwości samodzielnie, niezależnie i godnie.

Realizujemy to poprzez pełen cykl kształcenia uczniów niepełnosprawnych intelektualnie począwszy od Szkoły Podstawowej, przez Gimnazjum, kończąc edukację kształceniem ponad gimnazjalnym w Szkole Przysposabiającej do Pracy. Ośrodek nasz zajmuje się również nauczaniem osób z głęboką wieloraką niepełnosprawnością intelektualną.

Uroczyste obchody Jubileuszu 35 – lecia SOSW w Warninie odbędą się w dniu 13 czerwca 2013r. o godzinie 11.00 na terenie Ośrodka. Serdeczne zapraszamy do udziału w uroczystości wszystkich przyjaciół Ośrodka.

Tekst A.S.

Zdjęcia: różni autorzy :)

DZIEŃ DZIECKA i 50-lecie Ogrodów Działkowych

8 czerwca 2013

Uczniowie wzięli udział w festynie z okazji Dnia Dziecka i obchodów 50-lecia ogrodów działkowych. Imprezę zorganizowali: „Centralny” Rodziny Ogród Działkowy, Rada Osiedla Lechitów, Obywatelskie Stowarzyszenie Moje Miasto. Zabawa była świetna. Chłopcy mieli okazję m.in. zobaczyć jak działają pasy bezpieczeństwa w samochodzie. Pokonali też tor przeszkód w „pijanych okularach”. Nieźle im poszło. Były tez przejażdżki konne. Na dzieciaki czekały mała Mania i Gumiś. Były też lody, słodycze, pączki, grochówka, kiełbaski… Chłopców najbardziej interesowały konkursy sportowe i bardzo dobrze, bo gdzieś trzeba było „spalić” te wszystkie kalorie.

Dziękujemy za zaproszenie.

Tekst M.K.

Zdjęcia M. K.

KONKURS FOTOGRAFICZNY

26 marca 2013 r.

W ramach działalności koła fotograficznego „Pstryk” w naszej szkole kol. Ewa Merkis i kol. Jacek Sztucki zorganizowali konkurs fotograficzny dla uczniów z placówek kształcenia specjalnego pn. „Mój Przyjaciel”. Celem konkursu było pokazanie, jakich Przyjaciół mają i doceniają nasi uczniowie. Spośród nadesłanych prac wybraliśmy te, które naszym zdaniem w emocjonujący i najciekawszy sposób pokazały, że każdy zasługuje na przyjaźń, a uczestnicy konkursu umieją ja pielęgnować i znają jej wartość.

Laureaci konkursu:

I miejsce – nagrodzone aparatem fotograficznym

Ewelina Kutera „Chwila szczęścia” SOSW Bobolice

II miejsce – nagrodzone odtwarzaczem MP3

Krzysztof Wiśniewski „Miśki małe dwa” SOSW Warnino

III miejsce – nagrodzone albumem do zdjęć

Paulina Sawosz  „Moi wierni przyjaciele – Monika i Nero” DPS Nowe Bielice

Wyróżnienia:

I wyróżnienie

Adam Antosik „Idziemy na spacer” DPS Nowe Bielice

II wyróżnienie

Katarzyna Matkowska „Papużki nierozłączki” SOSW Bobolice

III wyróżnienie

Mirosław Maruszewski „Zawsze lubiłem pierogi” SOSW Warnino

Serdecznie gratulujemy!

Dziękujemy za współorganizację  uroczystości rozdania nagród Panu Dyrektorowi Andrzejowi Ziemińskiemu z Koszalińskiej Biblioteki Publicznej, w której 26 marca 2013 r. mogliśmy poprowadzić imprezę podsumowania międzyszkolnego konkursu. Nasi goście obejrzeli ciekawy film oraz zintegrowali się podczas oglądania wystawy swoich prac. Wystawę można oglądać do 5 kwietnia w holu fonoteki w bibliotece.

Tekst: E.M.

Zdjęcia: B.L. i E.M.

XXVI RAJD „NA TOPIENIE MARZANNY”

23 marca 2013 r.

Uczniowie z „Wędrowca” wzięli udział w kolejnym rajdzie pieszym na trasie Koszalin – Bonin. Celem było pożegnanie zimy panującej zbyt długo i przypomnienie obrzędów ludowych związanych z „Topieniem Marzanny”. Rajd rozpoczął się na dziedzińcu Muzeum Koszalińskiego. Zostały zaprezentowane własnoręcznie wykonane Marzanny. Uczestnicy zapoznali się ze zwyczajami i obrzędami ludowymi. Rajd wyruszył w stronę doliny Dzierżęcinki. Była okazja zobaczyć małą wodną elektrownię. Trasa wiodła poprzez Park Książąt Pomorskich, tereny Politechniki Koszalińskiej w stronę Dzierżęcina. Po dotarciu do jeziora Lubiatowskiego można było zobaczyć początek kanału Dzerżęcinka, a po przejściu przez mały lasek ukazały się ciekawe drzewa z dziurkami wykonanymi przez dzięcioły. Po drodze udało się zobaczyć: zastawkę – stopień wodny, stację pomp z kanałem. Rajd zakończył się w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Boninie, gdzie podano gorącą zupę. Odbył się konkurs krajoznawczy, wręczono odznaki i dyplomy, oraz nagrody dla zwycięzców konkursu.

Wraz z uczniami wędrowali wychowawcy: Elżbieta Sokal i Jarosław Górawski oraz Haker.

Tekst M.K.

Zdjęcia E.S.

SPOTKANIE WIGILIJNE

20 grudnia 2012 r.

Chyba każdy przyzna, że Boże Narodzenie, to najpiękniejsze święta spośród wszystkich świąt, szczególnie radosne, pełne dobrych uczuć, tradycji, pachnące piernikiem oraz choinką. Spotkanie Wigilijne jest również tradycją naszej szkoły i stanowi bardzo ważny element wspólnego przebywania ze sobą uczniów, pracowników jak i zaproszonych gości.

Przy biało nakrytym stole spotkały się dzieci i młodzież, oraz pracownicy naszego Ośrodka, a także zaproszeni goście.

Wigilia przebiegała w atmosferze rodzinnego ciepła, wzajemnej życzliwości i pojednania. Były płynące z głębi serca życzenia, opłatek oraz wspólnie śpiewane kolęd z uczestnictwem zaproszonych Kleryków z Koszalińskiego Seminarium. Radosnej atmosfery dopełniły prezenty rozdawane przez wolontariuszy  zaprzyjaźnionych z naszym Ośrodkiem.

Nie byłoby to możliwe gdyby nie sponsorzy naszego Ośrodka, których śmiało możemy nazwać naszymi PRZYJACIÓŁMI, bowiem od lat wspierają nasza działalność. Dzięki wysiłkom naszych pań nauczycielek i kucharek mieliśmy szansę spróbować tradycyjnych wigilijnych potraw: barszczu czerwonego, krokietów, ryb smażonych, śledzi na kilka sposobów, kapusty z grochem i wielu innych smakowitych dań.

Dziękujemy wszystkim, którzy spędzili z nami ten wigilijny wieczór. Dziękujemy za wspaniałą atmosferę, którą pomogli nam stworzyć.

Spotkanie zorganizowały nauczycielki: Edyta Buchholz, Beata Lisak i Urszula Markowska

Tekst U.M.

Zdjęcia B.L.

ANDRZEJKI – WIECZÓR ZABAW I WRÓŻB

30 listopada 2012 r.

Zgodnie z tradycją imieniny Andrzeja to czas zabaw i wróżb. Jak co roku nasi wychowankowie wzięli udział w zabawie. Na pięknie udekorowanej sali gimnastycznej, przy dźwiękach ulubionej muzyki i teledyskach wyświetlanych na ścianie wszyscy świetnie się bawili. Było tez wiele atrakcji: lanie wosku, losowanie przepowiedni, wróżenie imion przyszłej żony i męża, malowanie twarzy. Nie zabrakło też słodkiego poczęstunku. Do pełni szczęścia brakowało tylko występu Jacka Stachurskiego… Zabawa była wspaniała, zadbały o to wróżki: Joasia i Marlena.

tekst: M.K. zdjęcia: E.M.

XXI Rajd „NA ANDRZEJKI PIESZO” Koszalin – Dąbrowa

24 listopada 2012 r.

W ostatnią sobotę listopada nasi uczniowie jako koło SKKT „Wędrowiec” wzięli udział w XXI Rajdzie „Na Andrzejki Pieszo” zorganizowanym przez Koszaliński Oddział PTTK. Trasa miała długość ok. 10 kilometrów, przebiegała leśnymi ścieżkami wzdłuż żółtego i czarnego szlaku rowerowego.

Rajd rozpoczął się w Sianowie. Po drodze udało się zobaczyć: pomniki przyrody – dęby szypułkowe o wysokości 35 m, kościół w Karniszewicach, kościół w Dąbrowie.

Na mecie rajdu w Zespole Szkół w Dąbrowie czekała gorąca grochówka. Pogoda dopisała.

Wraz z uczniami wędrowali wychowawcy: Elżbieta Sokal i Jarosław Górawski.

tekst: M.K. zdjęcia: E.S.

RAJD CZERWONE SŁONECZKO

10 października 2012 r.

Zapowiadał się słoneczny, jesienny dzień. Poranek zrobił nam wielką nadzieję, bo zabłysnęło słońce. Czekaliśmy już tylko na nie, bo wszystko już było gotowe. Zgłosiły się wszystkie ekipy wyruszające na trasę. Przybyli zaproszeni goście. Jednak z niepokojem spoglądaliśmy w niebo, ponieważ słońce się z nami przywitało i chyba poszło sobie w trasę, a padający deszcz próbował ochłodzić nasz zapał i entuzjazm do wspólnej zabawy.

Po uroczystym otwarciu Rajdu przez Panią wicedyrektor Iwonę Krakowiak uczestnicy rajdu wyruszyli w trasę, gdzie czekało wiele zadań do wykonania. Wszystkie drużyny doskonale poradziły sobie z 12 kilometrową wędrówką w deszczu. Pogoda nikogo nie odstraszyła.

Po powrocie czekało na nie mnóstwo atrakcji i niespodzianek – słodki poczęstunek, muzyka i śpiew, clown z balonami, przejażdżki konne oraz quadem, ogród niespodzianek, plener malarski, ognisko. Mimo chłodu i deszczu atmosfera była naprawdę gorąca. Goście, uczestnicy, opiekunowie oraz wolontariusze zostali obdarowani prezentami. Zauroczeni atmosferą i miejscem odjechali z niezapomnianymi wrażeniami oraz z obietnicą, że do nas wrócą.

Rajd CZERWONE SŁONECZKO nie odbyłby się, gdyby nie sponsorzy: Bank BGŻ oraz ludzie dobrej woli zaprzyjaźnieni z Ośrodkiem, którzy pragną zostać anonimowi. Organizacją zajęły się: Edyta Buchholz  i Agnieszka Szeląg. Wspaniałą oprawę muzyczną zapewnił Andrzej Stępień.

Bardzo serdecznie dziękujemy.

tekst: A.Sz. zdjęcia: B.L. i E.M.

TURNUS REHABILITACYJNY W JAROSŁAWCU

15-18 września 2012 r.

Bardzo ciekawie rozpoczął się rok szkolny dla uczniów SOSW w Warninie. We wrześniu wyjechaliśmy na turnus rehabilitacyjny. W turnusie uczestniczyło 23 uczniów i 2 absolwentów naszej placówki.

Uczniowie przebywali w Ośrodku Rehabilitacyjno-Wypoczynkowym „RAFA” w Jarosławcu. Ośrodek  przystosowany jest dla osób niepełnosprawnych intelektualnie i posiada bogatą ofertę zabiegów rehabilitacyjnych tj.: inhalacje, masaże, muzykoterapia, basen, gimnastyka korekcyjna.

Nasi uczniowie korzystali dziennie z dwóch zabiegów zaleconych przez lekarza. Na turnusie prowadzone były zajęcia integracyjno-rozwojowe, plastyczne, gry i konkursy.

Codziennie organizowane były wycieczki piesze po plaży i nasze ulubione zajęcia „sklepoterapia”. W turnusie uczestniczyły osoby z kadry pedagogicznej SOSW, które sprawowały opiekę nad uczestnikami oraz prowadziły zajęcia wychowawcze. Ogromnym powodzeniem wśród naszych uczniów cieszyły się dyskoteki.

Wyjazd był całkowicie bezpłatny dla uczestników. Było to możliwe dzięki dofinansowaniu uzyskanemu z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Koszalinie, Białogardzie i Szczecinku. Turnus rehabilitacyjny został zorganizowany dzięki pracy Beaty Lisak oraz Katarzyny Dobrzyckiej.

tekst: B.L. zdjęcia: B.L.

WYCIECZKA

10 września 2012 r.

Trzynaścioro uczniów naszej szkoły pod opieką: Beaty Lisak, Edyty Buchholz i Urszuli Markowskiej pojechało na jednodniową wycieczkę.

Uczniowie zwiedzali Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji, Muzeum Archeologiczne w Biskupinie i Gniezno. Organizatorem wycieczki była Pani Mariola Śmidecka, która jest Prezesem Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży Specjalnej Troski „Serce” w Białogardzie. Podczas wycieczki pogoda i humory nam dopisywały.

Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji. W muzeum oglądaliśmy lokomotywy i wagony kolei wąskotorowej. Atrakcją muzeum jest to, że do każdego wagonu mogliśmy wejść, usiąść i dotknąć. Kustosz muzeum zapewniał nas, że wszystkie lokomotywy są w bardzo dobrym stanie i nadal można nimi jeździć.

W Wenecji zwiedzaliśmy też ruiny Zamku Weneckiego. Panem tego zamku w XIV wieku był Mikołaj Nałęcz Chwołowicz zwany „Diabłem Weneckim” – jak głoszą  legendy miano swe zawdzięczał okrutnym czynom i sprzymierzaniu się z szatanem.

Kolejną atrakcją programu było zwiedzanie Muzeum Archeologicznego, w którym zgromadzone zostały eksponaty pochodzące z wykopalisk archeologicznych prowadzonych w okolicach Biskupina. Następnie zwiedziliśmy chaty, które stanowiły inscenizację do filmu J. Hoffmana „Stara Baśń” i całą osadę biskupińską – rekonstrukcję drewnianej osady sprzed 2700 lat.

Na koniec pojechaliśmy do Gniezna. Zwiedziliśmy piękną starówkę miasta. W małej kawiarence zjedliśmy lody ciesząc się z pięknej pogody i miło spędzonego czasu.

Zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy późnym wieczorem do Warnina.

tekst: B.L. zdjęcia: B.L.

WYRÓŻNIENIE DLA KRZYSZTOFA WIŚNIEWSKIEGO

9 września 2012 r.

Uczeń naszego Ośrodka Krzyś Wiśniewski znalazł się w  gronie 33 laureatów konkursu plastycznego pt. „Moja mleczna kraina”.

Konkurs miał na celu  promowanie i rozpowszechnianie zasad prawidłowego żywienia, w szczególności codziennego spożywania mleka i przetworów mlecznych. Wzięło w nim udział 1174 uczniów wszystkich typów szkół podstawowych.

Organizatorem konkursu był Szczeciński Związek Hodowców Bydła i Kuratorium Oświaty w Szczecinie.

Wręczenie nagród laureatom konkursu odbyło się 9 września w Barzkowicach podczas Ogólnopolskich Targów Rolnych Agro Pomerania 2012.

Praca została przygotowana pod kierunkiem nauczycielki Joanny Paszkowskiej.

tekst: M.K. zdjęcia: J.P.

DOŻYNKI W WARNINIE

8 września 2012

W sobotę odbyły się dożynki, czyli święto plonów. Miejscowi rolnicy uczcili ukończenie żniw. Uczniowie SOSW w Warninie przy współpracy z Panią Sołtys i mieszkańcami wsi przygotowali dożynkową dekorację. W centralnym punkcie wsi zbudowaliśmy dwie postaci ze słomianych bali.

tekst: B.L. zdjęcia: B.L.