Z życia Ośrodka

NOWA STRONA INTERNETOWA!!

Zapraszamy na naszą nową stronę:

http://soswwarnino.szkolnastrona.pl/

 

1 PROCENT PODATKU DLA SOSW W WARNINIE

Istnieje możliwość przekazania 1% podatku na rzecz naszych uczniów. Wszystkim darczyńcom dziękujemy i życzymy szybkich zwrotów z podatku na koncie :)

_______________________________________________________________________________________

INFOLINIA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

Drodzy Rodzice, Nauczyciele oraz Uczniowie,
Informujemy, że dotychczasowa ogólnopolska infolinia dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów POMAGAMY (800 800 605) od 1 listopada br. zastąpiona została telefonem zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Nowy bezpłatny numer, pod którym dzieci i młodzież będą mogły otrzymać wsparcie psychologiczne, to 800 12 12 12. Telefon i czat internetowy będą czynne przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Czat nie wymaga logowania oraz instalowania żadnej aplikacji. Połączenia telefonicznie nadal pozostaną bezpłatne, a rozmówcy będą mieli zapewnioną dyskrecję i anonimowość.

29 października 2021

„Szkoła pamięta”

Nasz Ośrodek wziął udział w akcji MEN Szkoła Pamięta. W ramach podjętych działań uczniowie odwiedzili lokalne miejsca pamięci i poznali ich historię. Poznali historię osób pochowanych na terenie posesji SOSW Warnino, odwiedzili zapomniane groby, uprzątnęli je i ozdobili własnoręcznie wykonanymi stroikami. Podczas zajęć pomagali w przygotowaniu gazetki ściennej poświęconej postaci historycznej oraz wykonali prace plastyczne nawiązujące do polskich tradycji świąt zadusznych.
„Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki odbywająca się w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świat zadusznych.
Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

27 października 2021

SERCE DLA SERCA

W naszym Ośrodku odbyło się spotkanie pod nazwą „Razem z Maryją śpiewajmy  Panu” zorganizowane przez chór Cor Enim Cordis. Było to zaproszenie do wspólnej modlitwy.

27 października 2021

STROIKI

Uczniowie przygotowali stroiki z okazji dnia Wszystkich Świętych. Wykorzystali je podczas wyjazdu na cmentarz.

25 października 2021

DZIEŃ DRZEWA

25 października odbył się Dzień Drzewa. Uczniowie dowiedzieli się, jak ważną rolę w naszym życiu pełnią drzewa zwane „zielonymi płucami”. Uczniowie wykonali również pracę plastyczną pt. „Drzewo moich marzeń”.

21 października 2021

ŚLUBOWANIE MŁODZIEŻOWEJ DRUŻYNY POŻARNICZEJ

Dzisiaj odbyło się uroczyste ślubowanie kilkorga wychowanków SOSW, którzy przystąpili do Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Warninie. Wśród gości znaleźli się: wójt gminy Biesiekierz pan Andrzej Leśniewicz, prezes zarządu oddziału gminnego OSP RP pan Jan Lach, prezes zarządu OSP w Warninie, pan Józef Kukliński oraz druhny i druhowie z OSP w Warninie. Na uroczystości nie zabrakło pana dyrektora i pani wicedyrektor SOSW w Warninie, którzy z dumą wspierali naszych wychowanków. Do drużyny weszli: Hania, Kuba, Przemek, Henryk, Martyna, Klaudia, Sandra, Weronika, Karina i Maksymilian. Życzymy wam powodzenia w realizacji obranych celów !

21 października 2021

MAGICZNA MOC BAJEK

Nasza szkoła przystąpiła do Międzynarodowego Projektu Czytelniczego pn.”Magiczna Moc Bajek”. W jego ramach będziemy zamieszczać działania jednej z klas ósmych oraz klasy III PDP, które wezmą udział w wykonywaniu zadań w nim zawartych. Oto: Zaprojektowanie Pana Czytaka, który będzie nam przypominał na tablicy kolejne zadania, zaśpiewanie piosenki „Rozsyłamy Uśmiechy” i wykonanie radosnych buziek z okazji dnia uśmiechu w szkole.

20 października 2021

CO PANI JESIEŃ W KOSZU NAM NIESIE?

Dziś odbyły się w naszym Ośrodku zajęcia o tej malowniczej porze roku. Panie psycholog i pedagog utrwaliły uczniom wiedzę  o jesieni zagadkami i pomysłowymi pracami. Odwiedziła nas nawet Pani Jesień w osobie Karinki :)

19 października 2021

DZIEŃ ZIEMNIAKA

Jesień to czas ziemniaka. Organizatorki zajęć edukacyjnych z okazji ziemniaczanego dnia zaprosiły uczniów do wspólnych zabaw, zagadek i konkursów w temacie ziemniaka właśnie. Zajęcia zakończyło wspólne ognisko i pieczenie ziemniaków oczywiście !

18 października 2021

18- NASTE URODZINY BŁAŻEJA

Błażej obchodził dziś 18- nastkę ! Z tej okazji wydał w klasie przyjęcie urodzinowe dla kolegów. Były życzenia, prezenty i słodki poczęstunek. Jubilat wkroczył w dorosłe życie.

 

18 października 2021

KONKURS NA „BUKIET DLA NAUCZYCIELA”

Dziś rozstrzygnięto  konkurs na prace plastyczne  pod nazwą „Bukiet dla nauczyciela”. Organizatorzy mieli trudne zadanie by wyłonić najpiękniejsze prace, dlatego postanowili nagrodzić wszystkie osoby , które wzięły udział w konkursie.

 

14 października 2021

ŚWIĘTO EDUKACJI

Z okazji Dnia Nauczyciela w naszym Ośrodku odbyło się przedstawienie z udziałem wychowanków i nauczycieli. Przygotowany program artystyczny był bardzo zabawny, a uczniowie świetnie odegrali swoje role parodiując rozmaite szkolne sytuacje. Koniec przedstawienia uwieńczyło wystąpienie pani Dyrektor, która podziękowała pracownikom za wytrwałą i sumienną pracę. Tego dnia zamiast zwykłych zajęć była zabawa i słodki poczęstunek.

 

12 października 2021

,,JA NIE WIDZĘ CIEBIE, TY ZOBACZ MNIE!”

Dziś panie pedagog i psycholog przeprowadziły apel  w związku z kampanią społeczną z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski na temat potrzeb i możliwości osób, które nie widzą lub widzą słabo. W praktyce uczniowie mogli odrobinę poznać świat osób z problemami widzenia i przez chwilę poczuć się jak one. Zobaczyli ich problemy i potrzeby. Teraz wiedzą lepiej, że świat jest różnorodny i każdy z nas jest inny, jak napisał w liście Adam:  ”Proszę, także w tym roku przyłączcie się do nas w dniu 15 października – w Międzynarodowy Dzień Białej Laski. Postarajcie się nas zrozumieć, porozmawiajcie o problemach osób z
dysfunkcją wzroku. Na zakończenie chciałbym podziękować Wam za wszystko, co zrobiliście do tej pory. Pozdrawiam Was serdecznie!
Adam oraz Koleżanki i Koledzy z bydgoskiego „Braille’a” „.

 

25 września 2021

PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA

Przystąpiliśmy do Międzynarodowego Projektu pt. „Piękna Nasza Polska Cała”. Realizacja zgodnie z kalendarzem imprez Ośrodka.

 

 

24 września 2021

SPRZĄTANIE ŚWIATA 2021

W tym roku sprzątaliśmy nasz świat wraz z przyjaciółmi ze Szkoły Podstawowej w Świeminie.

 

21 września 2021

RAJD W POSZUKIWANIU JESIENNEGO GRZYBA 2021

Rajd jesienny jest naszą cykliczną imprezą podczas której integrujemy społeczność Ośrodka i krzewimy zasady wypoczynku w zgodzie z naturą i poszanowaniem ekosystemu. Podczas Rajdu uczymy podopiecznych zasad zachowania w lesie, odróżniania grzybów trujących od jadalnych, i troski o przyrodę. Jak zawsze, oprócz zbierania grzybów, zbieraliśmy także śmieci, które znalazły się na naszej trasie. Wychowankowie z ochotą przeszli długą trasę, wiedząc, że po powrocie do Ośrodka czekają na nich pyszne kiełbaski z ogniska.

 

10 września 2021

INTEGRACYJNE WARSZTATY ARTYSTYCZNE

Byliśmy w Łazach na XIX Integracyjnych Warsztatach Artystycznych, zorganizowanych przez PSONI Koło w Koszalinie, na których uczestników łączy potrzeba twórczego działania i spontanicznego spotkania z innymi w procesie tworzenia. Atmosfera Ogólnopolskich Integracyjnych Warsztatów Artystycznych sprzyja powstaniu niepowtarzalnych prac, daje możliwość poznania przyjaciół z całej Polski, pozwala poznać artystów z niepełnosprawnościami i bez niepełnosprawności. Jest to doskonała forma rehabilitacji i integracji dla wszystkich zaproszonych gości. Dziś mieliśmy ogromną przyjemność uczestniczyć w tym wydarzeniu.

 

01 września 2021

INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2021/22

Ani się obejrzeliśmy a wakacje minęły i w radosnych nastrojach, wypoczęci i stęsknieni wróciliśmy do Ośrodka! Przed nami nowy, ekscytujący rok szkolny, a wraz z nim nowe wyzwania i niespodzianki. Do naszej społeczności dołączyło dwunastu nowych wychowanków. Wszystkich serdecznie przyjęliśmy do swojego grona z nadzieją na nawiązanie wspaniałych relacji i ułożenie  owocnej współpracy.


25 czerwca 2021

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2020/2021

Imprezę rozpoczęło podziękowanie Pani Irence za długoletnią pracę. Uczniowie podarowali Jej przygotowane prezenty – album ze zdjęciami i wypaloną skrzynkę na kwiaty. Podczas uroczystego apelu absolwenci klasy III Przysposabiąjącej do Pracy odebrali świadectwa oraz nagrody, które gościnnie wręczała przedstawicielka Starostwa. Wychowawcy klas rozdali uczniom świadectwa. Uczniowie zaśpiewali kilka piosenek dla gości. Pani Dyrektor przekazała podziękowania dla rodziców i opiekunów, którzy współpracowali z nauczycielami wiele lat. Dziękujemy wszystkim gościom za przybycie i życzymy udanych wakacji. Do zobaczenia we wrześniu.

 

23 czerwca 2021

LEKCJA : BEZPIECZNE WAKACJE

Z okazji zbliżających się wakacji  gościliśmy dzisiaj w naszej szkole panią komendant Straży Gminnej w Biesiekierzu – Katarzynę Wolin. Celem spotkania były rozmowy z uczniami na temat bezpieczeństwa podczas wakacji. Uczniowie dowiedzieli się, jak bezpiecznie spędzić czas w podróży, nad wodą, w górach czy podczas pobytu w domu. Dziękujemy za przypomnienie cennych zasad.

22 czerwca 2021

LODY Z PRACOWNI

Dziś naszą szkołę odwiedził pojazd z pysznymi naturalnymi lodami. Każdy mógł wybrać spośród wielu smaków i skomponować swój własny deser. Słodka niespodzianka na świeżym powietrzu wszystkim się spodobała. Poczuliśmy zbliżające się wakacje.

18 czerwca 2021

RAJD W POSZUKIWANIU KWIATU PAPROCI

SKKT „Wędrowiec” zorganizował wieczorem w Ośrodku rajd W poszukiwaniu Kwiatu Paproci. Na wstępie spotkania organizatorzy przypomnieli uczestnikom dawne  zwyczaje związane z obchodami Nocy Świętojańskiej takie jak chociażby: puszczanie na wodę wianków przez dziewczęta oraz  poszukiwanie o północy kwiatu paproci. Naszą imprezę rozpoczęła zabawa w podchody. Podczas Wędrówki dookoła Ośrodka młodzież musiała wyszukać 10 zadań, ukrytych w miejscach, do których prowadziły strzałki. Chłopcy i dziewczęta prześcigali się w odnajdywaniu zadań, a ich wykonywanie wprawiło wszystkich w doskonale humory. Niespodzianką wieczoru okazał się teleskop przywieziony przez astronoma amatora- pana Patryka, przez który mogliśmy oglądać księżyc w dużym przybliżeniu. Wieczór zakończyło ognisko z kiełbaskami przy którym dzieliliśmy się wrażeniami i wspomnieniami. Kiedy zapadły pierwsze ciemności całą grupą wyruszyliśmy do parku w poszukiwaniu Kwiatu Paproci. Kwiat znalazła Hania! Zanim poszliśmy spać do rozstawionego wcześniej namiotu, spędziliśmy razem czas przy ognisku ucząc dziewczęta wić wianki i słuchając wspomnień.

17 czerwca 2021

WYCIECZKA POMERANIA FUN PARK

Niezapomniane wrażenia, śmiech, zabawa, mnóstwo atrakcji i gorące słońce – oto czwartkowa wycieczka do Kołobrzeskiego Fun Parku. Zwierzaki, Wikingi i karuzele to świat rozrywki dla każdego, kto ma ochotę na odprężenie i radochę. Po całym roku szkolnym mieliśmy czas na mega zabawę, która zwiastuje bliskie wakacje :)

15 czerwca 2021

OLIMPIADA DZIWNYCH SPORTÓW

Dziś odbyła się Olimpiada Dziwnych Sportów, np.  rzut kaloszem, jazda po trawie saniami, przeciąganie skakanki, turlanie piłki głową. Spróbujcie sami to zrobić :) , a śmiech gwarantowany!  Wszyscy otrzymali dyplomy oraz słodki upominek za uczestnictwo i zaangażowanie!

13 czerwca 2021

Chór szkolny Warnino

Chór Szkolny ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Warninie zaprezentował pieśni religijne w Kościele pw. Trójcy Świętej w Mierzynie oraz w Kaplicy pw. Miłosierdzia Bożego w Warninie.

9 czerwca 2021

TURNIEJ GIER PLANSZOWYCH

Dziś odbył się w szkole Turniej Gier Planszowych, czyli drużyny grały w gry: „Chińczyk”, „Jamniki”, „Polska”, „W sadzie”, „Labirynt”. Zawodnicy wykazali się znajomością gry fair play, pomagali sobie nawzajem i grali spokojnie, uważnie przestrzegając reguł. Było wielu zwycięzców, którym Marcin rozdał pamiątkowe dyplomy i statuetki. Klasa pani Agaty zdobyła nagrodę – grę „Imionki” za największą liczbę punktów. Winszujemy wszystkim :)

6 czerwca 2021

Bierzmowanie uczniów

Dziś w Kościele w Mierzynie biskup pomocniczy diecezji koszalińsko – kołobrzeskiej Krzysztof Zadarko udzielił sakramentu Bierzmowania naszym uczniom. Duch Święty, którego pieczęć otrzymali wszyscy wierzący na chrzcie świętym umocnił młodzież.  Poprzez przyjecie tego sakramentu pogłębili oni swoją więź z Jezusem Chrystusem i Bogiem Ojcem. Zaś obecność Ducha Świętego jest gwarantem tego, że każdy wierzący już tutaj na ziemi uczestniczy w życiu wiecznym. To był ważny dzień.

1 czerwca 2021

Międzynarodowy Dzień Dziecka

Zarówno młodsi jak i starsi wychowankowie cieszą się kiedy wreszcie nadchodzi- długo wyczekiwany Dzień Dziecka! Uroczystości tej towarzyszą zwykle huczne i radosne zabawy przeplatane konkursami i zawodami. W przerwach słodkie i słone przekąski. Tak było i dzisiaj…

31 maja 2021

PRAWA DZIECKA

Przed Dniem Dziecka odbyło się w naszym Ośrodku spotkanie z młodzieżą podczas którego omówione zostały prawa dziecka opisane w Konwencji o Prawach Dziecka. Organizatorzy przeprowadzili pogadankę w oparciu o prezentację multimedialną. Wychowankowie obejrzeli również film traktujący o tolerancji.

27 maja 2021

WYJAZD DO KOSZALINA

Dzisiejszego dnia młodzież z dwóch zespołów edukacyjnych pod opieką nauczycieli wyjechała na wycieczkę do Koszalina. Celem był trening samodzielności. Wychowankowie utrwalali wiadomości z zakresu zachowania w miejscach publicznych, ćwiczyli praktycznie umiejętności właściwego gospodarowania środkami finansowymi oraz korzystania z nawigacji w smartfonach podczas poruszania się środkami komunikacji miejskiej. Wyjazd dostarczył wychowankom wielu wrażeń i umiejętności.

24 maja 2021

CZEKOLADOWY AUTOBUS

Dziś odbyły się w naszym Ośrodku warsztaty kulinarne pod nazwą „Czekoladowy Autobus”. Nasi podopieczni pod okiem profesjonalistów tworzyli miniaturowe dzieła sztuki ze słodkiego surowca – czekolady. Ileż przy tym było radości!

19 maja 2021

WIOSNA

Wiosna  - ciepły wiaterek, trele ptaków, wiosenne kwiaty, nowalijki przy muzyce Vivaldiego . W takiej przyjemnej aurze utrwaliliśmy zdobyte wcześniej wiadomości o naszej ulubionej porze roku –  wiośnie.

13 maja 2021

Chór szkolny Warnino

Maj w Kościele Katolickim jest miesiącem szczególnie poświęconym Matce Bożej. Parafie i rodziny intensywniej modlą się w tych dniach za wstawiennictwem Maryi w kościołach lub przed przydrożnymi kapliczkami, odmawiając Litanię Loretańską do Najświętszej Marii Panny oraz śpiewając pieśni maryjne. Szkolny Chór Warnino przygotował na dziś modlitewny montaż słowno -muzyczny. Wszyscy uczniowie wraz z dyrektorem, wicedyrektor i pracownikami Ośrodka wspólnie  modlili się słowami  Litanii Loretańskiej. Chór po raz pierwszy zaprezentował przygotowane pieśni religijne, które podkreśliły chrześcijański wymiar spotkania „Śpiewajmy Maryi”.

29 kwietnia 2021

ŚWIĘTA MAJOWE

Dziś w naszym Ośrodku odbyły się zajęcia poświęcone majowym świętom. Trzy dni wolne od zajęć to nie tylko odpoczynek, ale także refleksja nad tym co spaja mieszkańców naszego kraju- a więc pochodzenie i historia narodu.  Młodzież przypomniała sobie wiadomości o narodowych symbolach jakimi są godło, flaga i hymn. Podczas spotkania organizatorki zaprezentowały  krótki film z okazji 230 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja i łącząc uczestników w zespoły zachęciły ich do pracy z drukowanymi materiałami.

29 marca 2021

KONKURS NA KARTKĘ WIELKANOCNĄ ROZSTRZYGNIĘTY

Dziś Jury miało nie lada zadanie! Organizatorki konkursu międzyszkolnego na kartkę wielkanocną wybierały spośród kilkudziesięciu niepowtarzalnych pocztówek te, najbardziej urzekające. Wszystkie są zachwycające, pomysłowe i kolorowe! Werdykt Jury :

 • I MIEJSCE Nadia Horyd, SP Stare Bielice
 • II MIEJSCE Marcel Kacprzak, SP Stare Dygowo
 • III MIEJSCE Anna Żukowicz ZS 12 Koszalin

Wyróżnienia:

 1. Zbigniew Kasechube ZPS Sławoborze
 2. Jakub Kuś SP Biesiekierz
 3. Maria Raczyńska SOSW Koszalin
 4. Hanna Wieczorek SOSW Warnino
 5. Kacper Cyran SOSW Koszalin
 6. Ksawery Jażdżewski ZS 12 Koszalin
 7. Wiktor Rynkiewicz SOSW Szczecinek

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za nadesłanie prac, a zwycięzcom gratulujemy!

 

22 marca 2021

WARSZTATY PLASTYCZNE

22 marca w naszym Ośrodku zostały zorganizowane Warsztaty Plastyczne o tematyce wielkanocnej. Uczestnicy grup wychowawczych wraz z wychowawcami mieli okazję do tworzenia przepięknych stroików na pazie naturalnych materiałów i sztucznych dodatków. Bazą były stare szklane słoje i gliniane misy wylepione na zajęciach koła ceramicznego. Efekt zachwycił wszystkich a stroiki można zakupić wspierając w ten sposób funkcjonowanie kół pozalekcyjnych, które pozyskają w ten sposób środki na zakup materiałów do zajęć.

 

18 marca 2021

AKCJA- SEGREGACJA ciąg dalszy…

W Ośrodku znamy  ideę recyklingu i sprawnie segregujemy odpady, dlatego stworzyliśmy „ściągę”, która pomaga nam sortować śmieci. Chcemy się nią podzielić ze wszystkimi, dlatego dzięki wsparciu sołtysów wsi Warnino, Świemino, Biesiekierz, Parsowo i Kraśnik oraz właścicieli sklepów:

Sklep Spożywczo – Przemysłowy  „U EDYTY” Edyta Kembrowska-Kowalska, Warnino 18

Sklep Spożywczo – Przemysłowy EWA SACHARZEWSKA, Kraśnik 31

Sprzedaż Artykułów Spożywczo – Przemysłowych Józef Ryfun, Świemino 27

Sprzedaż Artykułów Spożywczo – Przemysłowych Józef Ryfun, Parsowo 23

Firma Handlowo – Usługowa DES Elżbieta Szeląg, Biesiekierz 28A

już od najbliższej soboty będzie można taką ściągę otrzymać w sklepie w swojej miejscowości.

Miłego segregowania J J

 

17 marca 2021

ZAJĘCIA OGRODOWE W INTERNACIE

Dziś podczas zajęć wychowankowie grupy III i IV stworzyli doniczkowy ogród, w którym posiali rzeżuchę oraz posadzili cebulkę. Dodatkowo założyli kartę obserwacji, dzięki której na bieżąco będą kontrolować postępy tego, co dziś zasiali. Tym sposobem zrobili kolejny krok ku nadchodzącej wiośnie.

 

15 marca 2021

ALPAKOTERAPIA

Dziś na zaproszenie pań Uli i Olgi odwiedziły nas alpaki – dwie alpaki terapeuciaki. Szczepcio i Tońcio poznali wszystkich uczniów, zwiedzili teren i najedli się u nas marchewek. Opiekunka zwierząt uczyła młodzież w jaki sposób należy podchodzić do zwierząt, jak można je karmić. Kontakt ze zwierzętami uczy nas spokoju i pokory. Pokazuje, że wszystkim istotom należy się szacunek i dobre traktowanie. Tacy goście to nie lada gratka! Dziękujemy pani alpakoterapeutce Anicie za niesamowite wrażenia.

12 marca 2021

AKCJA – SEGREGACJA

Dziś odwiedziła nas Pani Magdalena Chałat z Fundacji Era Dialogu Koszalin. W ramach zajęć popołudniowych odbyło się  spotkanie  na temat segregacji  odpadów. Wychowankowie wykazali się wiedzą dotyczącą prawidłowego sortowania śmieci. Wykonali plakaty i poznali kilka nowych słów w języku angielskim.

 

10 marca 2021

Dzień Mężczyzn

Po Dniu Kobiet przychodzi Dzień Mężczyzn. Tym razem żeńska część naszego Ośrodka przygotowała program artystyczny dla wszystkich chłopaków i mężczyzn. Program był zabawny i rozrywkowy. Publiczności bardzo się spodobał.

 

8 marca 2021

Dzień Kobiet

WSPANIAŁY !!! Tylko tak można krótko określić występ męskiej części SOSW Warnino z okazji Dnia Kobiet ! Chłopcy z udziałem nauczycieli przygotowali zabawny program artystyczny, który urzekł wszystkie kobietki. Była piosenka w wykonaniu Czarka, najlepsze życzenia przekazane przez pana dyrektora i młodych przystojniaków oraz pokaz mody damskiej i występ grupy artystycznej, który rozbawił publiczność do łez! Na koniec wszystkie panie zostały obdarowane własnoręcznie wykonanymi przez chłopców upominkami oraz poczęstowane pysznymi wypiekami. Wszystkim panom serdecznie dziękujemy za uroczo spędzony czas :)

 

1 marca 2021

KONKURS PLASTYCZNY NA INSTRUKCJĘ SEGREGOWANIA ŚMIECI

 

26 lutego 2021

SENSOPLASTYKA® W SZKOLE

Pamiętacie, czym jest sensoplastyka?… Dziś fotografie pokażą, jak wspólnie uczymy się i rozwijamy zmysły poprzez memłanie, chlupotanie, miętoszenie i przelewanie, tupotanie oraz mieszanie. Stworzyliśmy tęczowe barwy o różnej strukturze i zapachu, dodaliśmy kilogram wyobraźni i tonę śmiechu. Oto, co powstało:

 

15 lutego 2021

W naszej szkole została otwarta tajemnicza „Walentynkowa Skrzynka Pocztowa”, do której od kilku dni uczniowie wrzucali kartki dla tych, których lubią. Skrzynkę przygotował na ten wyjątkowy dzień Pan Arek razem z chłopcami w ramach zajęć w pracowni stolarskiej. Na swoje Walentynki czekało bardzo wiele osób. Pani Edyta z pomocą Kacpra, Henia i Dominiki dostarczyła je do wszystkich adresatów. Niektóre osoby dostawały nawet po kilka kart. Okazało się, że do skrzynki trafiły również kartki dla nauczycieli, wychowawców i pracowników obsługi. W „Walentynkowej Skrzynce Pocztowej” znalazły się także smakołyki: czekoladowe batony i lizaki w kształcie serc.

 

15 lutego 2021

Domki lęgowe dla ptaków

Podczas rajdu zimowego pod nazwą „Dokarmiamy ptaki i zwierzęta leśne” otrzymaliśmy budki lęgowe i karmę dla ptaków od pracowników z Nadleśnictwa Gościno. Uczniowie powiesili je w szkolnym parku, a nasiona rozsypali w karmnikach. Dziękujemy za taki prezent, który pomógł uczniom w opiece nad ptakami i nauczy ich troski o zwierzęta.

 

13 lutego 2021

Projekt „Lekcje z emocjami. Jak dbać o swój nastrój”

W bieżącym roku szkolnym wychowankowie z naszego Ośrodka wzięli udział w Projekcie „Lekcje z emocjami. Jak dbać o swój nastrój”. Projekt zrealizowaliśmy dzięki organizacji non-profit Fundacja Uniwersytet Dzieci

https://uniwersytetdzieci.pl

Fundacja działa w kraju od 2007 roku, a patronat honorowy sprawuje nad nią Ministerstwo Edukacji Narodowej. Na platformie internetowej nauczyciele znajdują projekty i scenariusze zajęć do wykorzystania podczas pracy z uczniami. Każdy z projektów to cykl ośmiu lekcji. Od października 2020 r. do stycznia 2021r. klasa pani Wiesławy Stępień ze Szkoły Podstawowej zrealizowała jeden z ogólnodostępnych projektów na zajęciach z panią Beatą Misiuk. W pierwszym semestrze roku 2020/21 zrealizowaliśmy sześć z ośmiu tematów.

Omówione tematy to:

 1. Jakie są moje talenty i mocne strony
 2. Co mogę zrobić ze swoją złością
 3. Kiedy śmiech może mi pomóc
 4. Jak dbać o dobry nastrój
 5. Dlaczego ludzie ze sobą rywalizują
 6. Jak sobie radzić z niepowodzeniami
 7. Czym jest empatia
 8. Jak radzić sobie z agresją w sieci

Uczestnicy zastanawiali się nad własnymi zaletami i wadami, próbowali wyrażać swoje odczucia, rozmawiali o tym, co wzbudza w nich radość i zadowolenie oraz jakimi sposobami mogą rozładować negatywne emocje. Poznawali aspekty owocnej współpracy oraz uczyli się słuchać innych a przede wszystkim dobrze bawili się podczas zajęć!

 

 

13 lutego 2021

APEL O ZIMIE

„Przyszła Zima Biała, Śniegu Nasypała…” Wczoraj w Naszej Szkole odbyły się cykliczne zajęcia dotyczące zmian zachodzących w przyrodzie: Apel „Pani Zima.” Podczas Apelu utrwaliliśmy wiadomości dotyczące śnieżnej pory roku. Przypomnieliśmy sobie wiadomości dotyczące pór roku, nazw zimowych miesięcy, warunków atmosferycznych panujących w zimowej porze roku.  Dowiedzieliśmy się w jaki sposób zadbać o własne zdrowie dobierając odpowiednio odzież i obuwie do warunków atmosferycznych, jak również w jaki sposób zadbać o zwierzęta i ptaki zimową porą. Przypomnieliśmy sobie również zasady bezpieczeństwa podczas zimowych zabaw. Uczyliśmy się współpracy i wzajemnej pomocy podczas rozwiązywania zadań w grupach. Nie zabrakło również pracy indywidualnej, podczas której rozwiązywaliśmy zagadki, krzyżówki, wyszukiwaliśmy ukryte wyrazy, różnice i podobieństwa na ilustracjach, odnajdywaliśmy drogę w labiryntach. Podczas ćwiczeń ruchowych było wiele śmiechu, gdy próbowaliśmy trafić kulką do celu, a Pani Agata pilnowała, by każdy w tym zakresie odniósł sukces. Kolejny Apel już niebawem, gdy nowa pora roku zawita do Warnina. Tymczasem cieszymy się z pięknej zimowej pory roku i podziwiamy zimowy krajobraz w Warninie

 

29 stycznia 2021

WOŚP

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej pomocy zagrała również w SOSW Warnino! Uczniowie pod opieką pani Agnieszki Szeląg wykonali samodzielnie piękne gliniane serca, które po ozdobieniu wypalili w specjalnym piecu. Ozdoby rozdawali wszystkim chętnym w zamian za wsparcie dla WOŚP. Wszystkim darczyńcom składamy podziękowania :)

 

26 stycznia 2021

DOBRZE JEMY ZE SZKOŁĄ NA WIDELCU

Nasz Ośrodek bierze udział w programie „Dobrze jemy ze Szkołą na Widelcu”!
Młodzież z zespołów edukacyjnych pań Agaty i Uli zrealizowała drugie w tym semestrze zajęcia w temacie zdrowego gotowania. Realizują je także w ramach szkolnego programu „Moje zdrowie w moich rękach”. Dziś tematem było risotto warzywne Młodzież poznała sposoby używania różnych przypraw, które wzmacniają i poprawiają smak potraw. Tutaj królowało curry.
 

 

24 stycznia 2021

SENSOPLASTYKA :)

Podczas zajęć popołudniowych stworzyliśmy kilka ciekawych substancji sensorycznych. Sensoplastyka to m.in. wspieranie rozwoju kompetencji intra i interpersonalnych. Wspiera rozwój sensomotoryczny, a także kreatywność i twórcze myślenie, daje mnóstwo okazji do podejmowania decyzji, ale przede wszystkim to świetna zabawa. Bawiliśmy się pachnącymi masami z rożnych rodzajów mąk i cynamonu.

 

21 stycznia 2021

NOWE ZASADY SEGREGACJI ODPADÓW

Zajęcia otwarte pt. „Zasady segregowania śmieci w SOSW w Warninie”. Dowiedzieliśmy się dlaczego warto i trzeba segregować śmieci. Rozwiązaliśmy zadania z segregowania i mieliśmy okazję rozpakować nowe kolorowe kosze i teraz już będziemy segregować na piątkę :)

 

19 stycznia 2021

KULIG

Udało nam sie skorzystać z ostatnich chwil zimowej pogody i zorganizowaliśmy prawdziwy kulig! Dzięki uprzejmości Państwa Marii i Mirosława Tchoryk, którzy użyczyli nam ciągnik mieliśmy zimową zabawę zakończona ogniskiem z kiełbaskami i wspólnym lepieniem bałwana :) Mamy nadzieje, że to nie ostatni kulig w tym roku.

 


21 grudnia 2020

WIGILIA W OŚRODKU

17 grudnia 2020 roku w Ośrodku odbyła się wieczerza wigilijna. Już od rana rozpoczęły się przygotowania, aby wieczorem zasiąść przy wspólnym stole, nakrytym białym obrusem. W niezwykłym nastroju i podniosłej atmosferze uczniowie wysłuchali fragmentu Ewangelii wg Św. Łukasza o narodzeniu Jezusa „…Nie bójcie się! Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu; dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz Pan.” Pan Dyrektor życzył wszystkim uczniom zdrowych i wesołych świąt oraz mile spędzonych chwil w rodzinnym gronie. Wspólnie śpiewane kolędy, życzliwość i promienne uśmiechy uczniów przywołały aż trzech św. Mikołajów, którzy sprawili, że ten wieczór nabrał jeszcze większej magii. Wesołych Świąt!

 

 

21 grudnia 2020

UROCZYSTOŚĆ Z OKAZJI ODEJŚCIA NA EMERYTURĘ

21 grudnia w naszym Ośrodku miała miejsce uroczystość, podczas której żegnaliśmy panie: Marzenę i Bożenę, odchodzące na emeryturę. Były piękne kwiaty i podziękowanie dyrekcji za długoletnią pracę. Uczniowie przygotowali z tej okazji życzenia i laurki, a panie zapewniły wszystkim słodki poczęstunek. Uroczyste spotkanie przebiegło w miłej atmosferze.

 

15 grudnia 2020

AKCJA MEN: RAZEM NA ŚWIĘTA

#RazemNaŚwieta
Nasi uczniowie wzięli udział w corocznej akcji, której celem jest zachęcanie ich do pomocy innym oraz budowanie wspólnot i umacnianie więzi międzypokoleniowych. Nasze działania: wsparcie zbiórki charytatywnej dla chorego Kajtusia – przekazanie aniołów z gliny, wsparcie licytacji dla Hospicjum w Koszalinie – przekazanie ozdób, anioła i kartek, wykonanie kartek z życzeniami dla rodzin i pracowników, przygotowanie ozdób świątecznych dla rodzin i pracowników, przygotowanie pierników dla przyjaciół, przygotowanie wspólnie symbolicznej Wigilii w klasach. Wesołych Świąt!
15 grudnia 2020

DOBRZE JEMY ZE SZKOŁĄ NA WIDELCU

Przedświąteczny okres w szkole przysposabiającej do pracy to czas kulinarnych przygotowań do szkolnej Wigilii. Nasi uczniowie poznają przepisy tradycyjnych potraw i pod kierunkiem nauczycieli uczą się je przygotowywać. Tym razem z zapałem lepili pierogi, wykorzystując przygotowany wcześniej farsz, robili krokiety z kapustą i grzybami oraz przygotowali korzenne pierniki. Przekonali się, ile czasu trzeba poświęcić na przygotowania do wigilijnej wieczerzy, a realizowanie poznanych przepisów sprawiło m wielką przyjemność.

 

11 grudnia 2020

KONKURS PLASTYCZNY KOŁO

Dnia 11 grudnia nasza Placówka zamieniła się w Galerię Sztuki „KOŁO” oraz w kino w ramach Filmowego Małego Festiwalu Integracja Ty i Ja (Małe Festiwale są imprezami towarzyszącymi w ramach Europejskiego Festiwalu Filmowego INTEGRACJA TY I JA w Koszalinie). Film „Mam na imię Pietia” doskonale wpisywał się w tematykę Konkursu „KOŁO”. Finałem naszego spotkania było rozstrzygnięcie Konkursu Plastycznego „KOŁO”, którego autorem jest Przemysław Szymczak uczeń szkoły przysposabiającej do pracy. Konkurs został zrealizowany we współpracy z Biblioteką Publiczną Gminy Biesiekierz. Serdecznie dziękujemy Pani Dyrektor Agnieszce Hryniewicz za ufundowanie nagród. Uczestnicy wykonali bardzo ciekawe prace z zastosowaniem różnych technik plastycznych. Wykazali się pomysłowością. Okazuje się, że KOŁO jest doskonałą inspiracją do tworzenia; spontanicznego malowania, komponowania o czym doskonale wie pomysłodawca Konkursu Przemek, dla którego kształt koła jest podstawą w jego twórczym działaniu. Wszystkim uczestnikom GRATULUJEMY.
Dziękujemy również Pani Weronice Pechmann z Transgranicznego Centrum Edukacji Ekologicznej w Sarbinowie za przekazanie materiałów filmowych.

 

5 grudnia 2020

Nasz Ośrodek bierze udział w programie „Dobrze jemy ze Szkołą na Widelcu”!

Młodzież z zespołów edukacyjnych pani Beaty Misiuk, Agaty Świderskiej, Marty Nowek i Urszuli Markowskiej Składanek zrealizowała pierwsze w tym semestrze zajęcia w temacie zdrowego gotowania. Tematem był zakwas buraczany i sałatka z ziemniaków, kiszonych ogórków i cebulki. Młodzież poznała proste receptury dotyczące bazowych przepisów i samodzielnie wykonywała potrawy. Wszystko odbywało się oczywiście przy zachowaniu zasad higieny.

 

1 grudnia 2020

Nasz Ośrodek bierze udział w programie „Dobrze jemy ze Szkołą na Widelcu”!

Program „Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu” jest ogólnopolskim programem edukacyjnym skierowanym do Uczniów klas 1-3 szkół podstawowych. Ma charakter projektu długofalowego, którego trzecia edycja będzie trwała od września 2019 do czerwca 2020. Celem organizatora, czyli Fundacji Szkoła na Widelcu, jest przede wszystkim edukacja w zakresie prawidłowego i świadomego żywienia oraz zachęcenie najmłodszych do gotowania. Program został przygotowany we współpracy z dietetykami, pedagogami i objęty patronatem Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Instytutu Żywności i Żywienia, Polskiego Stowarzyszenia Dietetyków oraz Rzecznika Praw Dziecka.

Pomysłodawcy zgodzili się na to, by w naszym Ośrodku program realizowany był w Szkole Przysposabiającej do Zawodu. Realizują go klasy pań: Agaty Świderskiej, Marty Nowek, Uli Markowskiej-Składanek i Moniki Naumczyk. Koordynatorem programu jest pani Beata.

W ramach programu „„Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu” otrzymaliśmy bezpłatne materiały edukacyjne w postaci:

 • Scenariuszy zajęć
 • Plakatów edukacyjnych i konkursowych

Do dyspozycji otrzymaliśmy platformę edukacyjną www.dobrzejemy.szkolanawidelcu.pl.

Zajęcia odbywają się raz w miesiącu.

 

1 grudnia 2020

UBIERAMY CHOINKĘ

Dziś 1 grudnia! Zadecydowaliśmy, że ubierzemy już choinkę, aby wywołać w naszym Ośrodku adwentowy nastrój oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia. Choinka to magiczne drzewko, które nam kojarzy się ze świętami, śniegiem, Mikołajem i prezentami, a na to przecież czekamy…W ubieraniu drzewka jest zawsze coś uroczystego. Może dlatego, że podczas tej czynności zbliżamy się do siebie, jesteśmy milsi w relacjach, uśmiechamy się do siebie nawzajem, zatapiamy w marzeniach. Choinka to magiczne drzewko…

 

30 listopada 2020

ANDRZEJKI

30 października w naszym ośrodku miał miejsce wieczór wróżb andrzejkowych. Organizatorki zaproponowały konkursy i wróżby typowe dla tej uroczystości. Pani Marlena jak najprawdziwsza wróżbitka przepowiadała młodzieży przyszłość zaglądając w szklaną kulę. Można było dowiedzieć się co przyniosą kolejne lata, zaglądając pod kubki z fantami. Dziewczęta były szczególnie zainteresowane poznaniem imienia przyszłego wybranka, które można było wylosować wkłuwając szpilkę w papierowe serce. W udekorowanej Sali gimnastycznej grała muzyka a nasi Didżeje: Mirek i Czarek prezentowali nagrania zaspokajając oczekiwania koleżanek i kolegów. Jak zawsze królowało disco- polo. Nie zabrakło także konkursów, które są bardzo popularne w naszym gronie; taniec na gazecie, zabawa z czapką, taniec z balonem i „gorące krzesła”. Podczas zabawy organizatorzy zadbali o bezpieczeństwo. Sala była wietrzona, a wychowankowie często myli dłonie. Spędzaliśmy czas w tym samym gronie co każdego dnia w trakcie zajęć szkolnych.

 

27 listopada 2020

Dzień Życzliwości i Pozdrowień

27 listopada obchodziliśmy nieco spóźniony Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Rozmawialiśmy o emocjach. Mówiliśmy o swoich uczuciach i sposobach w jaki możemy je wyrazić. Zastanawialiśmy się nad własnymi odczuciami w relacjach rówieśniczych, kiedy jesteśmy traktowani lepiej lub gorzej. W trakcie spotkania zaprezentowano film o tym, jak można poprawić swoje zachowanie. Uczyliśmy się okazywania swoich uczuć w sposób akceptowany społecznie i dzieliliśmy się pomysłami na okazywanie wzajemnej życzliwości. Wykonaliśmy plansze ilustrujące pozytywne gesty w stosunku do innych osób. Życzliwość sprawia, że żyje nam się lepiej, dlatego warto okazywać ją innym.

 

16 października 2020

APEL Z OKAZJI ROCZNICY URODZIN JPII

16 października pani Emilia zorganizowała w Ośrodku apel z okazji 100 rocznicy urodzin Świętego Jana Pawła II. Podczas tego wydarzenia uczniowie wysłuchali relacji z pielgrzymki do Rzymu pani Agnieszki, w czasie którego miała ona możliwość zetknąć się z Papieżem Polakiem. Stało się to dawno temu, kiedy pani Agnieszka była nastolatką. Tamto spotkanie wywarło wpływ na całe życie pani Agnieszki, a ona sama wspomina je jako wyjątkowe zdarzenie. Na pamiątkę świętowania rocznicy, pani Emila przygotowała dla każdego uczestnika papierowe gołąbki z cytatami Jana Pawła II oraz słodkie rurki z kremem śmietanowym – ku radości wszystkich zgromadzonych.

 

14 października 2020

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

8 października 2020

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO „MOJE WAKACJE”

8 października rozstrzygnął się ogłoszony we wrześniu konkurs fotograficzny pod nazwą „Moje Wakacje”. Organizatorką była pani Ewa, która postarała się by laureaci otrzymali ciekawe nagrody. Do konkursu zgłosiło się wielu wychowanków, którzy liczyli na zwycięstwo, ale przede wszystkim pragnęli pokazać w jaki sposób spędzili swoje wakacje. Pierwsze miejsce w konkursie zdobyła Hania Wieczorek, a fotografię zrobioną przez Mirka wyróżniono.

 

24 września 2020

RAJD „W POSZUKIWANIU JESIENNEGO GRZYBA”

Niemal cały wrzesień charakteryzowała piękna pogoda- typowa złota, polska jesień. Korzystając z pięknej aury zorganizowaliśmy nasz coroczny rajd po okolicznych lasach w poszukiwaniu grzybów. Większość wychowanków wraz z nauczycielami wyruszyła na kilkugodzinną wyprawę do lasu. Pozostali, którzy z różnych przyczyn nie mogli uczestniczyć w wyprawie, pozostali na miejscu wraz z opiekunami. Zorganizowaliśmy dla nich zajęcia w parku. Najpierw wyruszyliśmy alejkami w poszukiwaniu makiet grzybów różnych gatunków. Uczestnicy poznali wygląd i nazwy grzybów jadalnych i trujących. Podczas spaceru zbieraliśmy również materiał leśny: szyszki, korę i gałązki, z których później układaliśmy wspólnie sensoryczne obrazy grzybów na ziemi. Grupa powracająca z lasu przyniosła dwa wiadra grzybów! Wszyscy byli już bardzo zmęczeni wędrówką i głodni, dlatego z apetytem zjedli przygotowaną przez panie kucharki grochówkę i upiekli kiełbaski na grillu.

 

15 września 2020

SPRZĄTANIE ŚWIATA 2020

W tym roku Sprzątanie Świata odbywa się pod hasłem „Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję”.

 

1 czerwca 2020

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ DZIECKA

29 maja 2020

DZIĘKUJEMY

dziekujemy1_n

_________________________________________________________________________________________

dziekujemy268_n

_________________________________________________________________________________________

dziekujemy3_n

________________________________________________________________________________________

 

26 maja

DZIEŃ MATKI

Dla wszystkich naszych mam <3

DZIEN MATKI

________________________________________________________________________________________


 

21 maja 2020

KONKURS PLASTYCZNY ZOSTAŃ W DOMU – PRACE

 

konkursplastycznyzostanwdomu

____________________________________________________________________________________________

18 maja 2020

DAR NA STULECIE  URODZIN ŚW. JANA PAWŁA II

Praca Arka Pradunia wykonana w ramach udziału w projekcie: https://darna100.pl/

darnastolecie-arekp_0

 

__________________________________________________________________________________

6 maja 2020

 

KONKURS PLASTYCZNY

konkurs-plastyczny

_________________________________________________________________________

22 kwietnia 2020

ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI – KONKURS „W OGRODZIE MARZEŃ”

konkursogrodymarzen

REGULAMIN-KONKURSU W OGRODZIE MARZEN

Zgoda RODO

________________________________________________________________________________________________

21 kwietnia 2020

INSPIRUJE NAS PRZYRODA – Z KASZTANEM W RĘKU

Zapraszamy do lektury artykułu Agnieszki Szeląg.

Inspiruje nas przyroda kasztany

 

2 kwietnia 2020

#ZOSTAŃWDOMU

Uczniowie i pracownicy Ośrodka zostają w domu :)

 

25 marca 2020

KORONAWIRUS INFORMACJE

 

9 marca 2020

DZIEŃ KOBIET

9 marca odbyła się w naszym Ośrodku impreza z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet. Grupa chłopców pod kierunkiem pani Wiesi, przygotowała i przedstawiła przekomiczny występ artystyczny, którym rozbawiła publiczność do łez! Chłopcy odegrali taniec do muzyki z baletu „Jezioro Łabędzie”, co wprawiło wszystkich w doskonały humor już od samego początku imprezy. Kolejnym gwoździem programu był występ „czterech tenorów”; Kacpra, Cezarego, Mateusza i Michała, którzy odśpiewali przeboje z repertuaru zespołów disco-polo. Nie zabrakło też życzeń i upominków dla wszystkich pań. Pan dyrektor złożył ciepłe życzenia. Chłopcy obdarowali panie laurkami i ślicznymi bransoletkami, a panowie przygotowali pyszny poczęstunek. Wszystkie kobiety doskonale się bawiły.

 

 

4 marca 2020

ZIMA – BYŁA CZY NIE?

4 marca odbyły się w naszym Ośrodku grupowe zajęcia dla młodzieży. Tematem była Zima – pora roku, której w tym roku właściwie nie było. Uczniowie przypominali sobie jakie warunki atmosferyczne charakteryzują tę porę roku, jak wygląda przyroda zimą oraz jak należy ubierać się podczas zimowej aury. Wychowankowie wzięli udział w licznych konkursach i zgadywankach, rozwiązywali rebusy.

 

3 marca 2020

KWIATY POD POMNIKIEM ROTMISTRZA WITOLDA PILECKIEGO

W dniu 3.03. wychowankowie SOSW wyjechali do Koszalina, aby złożyć kwiaty pod pomnikiem rotmistrza Witolda Pileckiego z okazji niedawnych obchodów pamięci Żołnierzy Wyklętych. Przed powrotem do Ośrodka uczniowie wybrali się do Multikina na seans filmowy pt. „Zenek”. Wyjazd był gorąco przez wszystkich oczekiwany, ponieważ wychowankowie z Ośrodka znają i często podśpiewują piosenki wykonywane przez lidera zespołu disco polo.

 

3 marca 2020

URODZINY OSKARA

17 lutego podczas feriI Oskar skończył 18 lat. Dziś wspólnie przygowaliŚmy mały poczęstunek dla kolegów.

 

2 marca 2020

Wyjazd do Białogardu- Złożenie kwiatów pod pomnikiem żołnierzy wyklętych.

Uczniowie Szkoły podstawowej i Szkoły przysposabiającej do pracy pojechali na wycieczkę do Białogardu, aby wziąć udział w uroczystościach z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Złożyli kwiaty pod pomnikiem Ofiar Totalitaryzmu w trakcie oficjalnej uroczystości , która była poprzedzona mszą świętą w intencji Ojczyzny.

 

26 lutego 2020

WYJAZD NA TARGI PRACY

26 lutego uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy w SOSW Warnino wyjechali na 18 Środkowopomorskie Targi Edukacji i Pracy Globallogic Job Fair organizowane pod patronatem koszalińskiej Politechniki. Na targach zapoznali się z ofertami pracy oraz firmami działającymi w naszym regionie.

 

 

20 lutego 2020

KONKURS NA STANOWISKO DYREKTORA

Zarząd Powiatu w Koszalinie ogłasza konkurs na stanowisko dyrektora

Specjalnego Ośrodka Wychowawczego w Warninie, Warnino 29, 76-039
Biesiekierz.
Ogłoszenie o konkursie stanowi załącznik do poniższej uchwały.
Uchwała NR 169/2020 Zarządu Powiatu w Koszalinie z dnia 19 lutego 2020
r. w sprawie ogłoszenia konkursu na stanowisko dyrektora Specjalnego
Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Warninie.
Ogłoszenie do pobrania poniżej (pdf)

KONKURSNADYREKTORA

1 lutego 2020

SKKT „Wędrowiec” na Kręglach – sponsoring firmy More -Trans

1 lutego uczestnicy Szkolnego Koła Krajoznawczo- Turystycznego „Wędrowiec” wraz z opiekunami wyjechali do MK Bowling na kręgle. Wyjazd był kontynuacją świątecznej akcji zorganizowanej przy współpracy z firmą spedycyjną More -Trans, której dyrekcja wraz z pracownikami zasponsorowała atrakcje dla uczestników Koła. Choć niektórzy z wychowanków po raz pierwszy brali udział w takim wydarzeniu, to rzuty kulą do kręgli wychodziły im całkiem nieźle! Drużyna wychowanków walczyła dzielnie z drużyną nauczycieli, których wspierała przedstawicielka firmy More -Trans, pani Renata Mosiewicz. Zabawa była świetna, zwłaszcza, że otrzymaliśmy również pizzę i napoje. Jeszcze raz dziękujemy firmie More -Trans za wsparcie naszej akcji !

 

31 stycznia 2020

FESTIWAL SPORTU I REKREACJI W POLANOWIE

Dnia 31.01.2020r. Nasi wychowankowie w składzie: Przemek Fijałkowski, Michał Donajski, Jakub Figura, Hubert Kropkowski, brali udział w X Festiwalu sportu i rekreacji organizowanego przez Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Polanowie. Młodzież brała udział w siedmiu konkurencjach sportowych takich jak:

1.Skok wzwyż-Michał Donajski zajął 4 miejsce

2.Kręgle Jakub- Figura zajął 7 miejsce

3.Trojbój siłowy- Michał Donajski zajął 6 miejsce

4.Rzuty do kosza- Przemek Fijałkowski zajął 4 miejsce

5. Slalom- Hubert Kropkowski zajął 7 miejsce

6. Rzuty lotką do tarczy (Dart) – Hubert Kropkowski zajął 1 miejsce

7. Tenis stołowy – Przemek Fijałkowski zajął 1 miejsce

W ogólnej klasyfikacji nasza placówka zajęła 5 miejsce.

 

31 stycznia 2020

BEZPIECZNE FERIE

31 stycznia w warnińskim Ośrodku odbyło się spotkanie młodzieży z policjantem, a tematem spotkania były Bezpieczne Ferie. Omówiono najczęstsze zagrożenia jakie mogą spotkać dzieci podczas różnego rodzaju aktywności związanych z wypoczynkiem podczas ferii. Wcześniej, prowadzący zorganizowali konkurs plastyczny dotyczący przedstawienia sytuacji, w których takie zagrożenia mogą występować. Wychowankowie, którzy wzięli udział w konkursie, omawiali swoje prace. Wspólnie szukali sposobów, które pomogłyby uniknąć przedstawionych zagrożeń.

28 stycznia 2020

CYKLICZNE WYJAZDY DO AQUAPARKU

W dniu 28.01.202r wybraliśmy się do Aquaparku w Koszalinie. Był to kolejny nasz wyjazd na basen. Rozpoczęliśmy spotkaniem z ratownikiem, który przypomniał nam zasady bezpieczeństwa korzystania z atrakcji wodnych. Ponadto korzystaliśmy z wielu atrakcji, doskonaliliśmy naukę pływania, wykonywaliśmy ćwiczenia w wodzie. Jak zawsze było super…. czekamy na kolejny wyjazd.

 

17 grudnia 2019

WIGILIA

Coroczna Wigilia jest najuroczystszą, najpogodniejszą, najbardziej wyczekiwaną imprezą w roku. Oczekiwanie na Świętego Mikołaja poprzedzają Jasełka i wigilijna kolacja, na której mamy całe mnóstwo przepysznych potraw, przygotowywanych solidarnie przez wychowanków i pracowników Ośrodka. Cudowny wieczór obfituje w niespodzianki, a uczestnicy spędzają razem czas celebrując przedsmak zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

 

13 grudnia 2019

SPOTKANIE ZE STRAŻAKIEM W SOSW W WARNINIE

W dniu 13 grudnia odbyło się w naszym Ośrodku spotkanie ze strażakiem. Tematem spotkania były: bezpieczeństwo podczas zabaw zimowych, przypomnienie numerów alarmowych oraz postępowanie w przypadku natrafienia na wypadek. W trakcie zajęć uczniowie wykazali się dużą wiedzą z wymienionych tematów, a nawet zostali pochwaleni przez pana strażaka.

 

 

13 grudnia 2019

KIERMASZ

13 grudnia w siedzibie Starostwa Powiatowego został zorganizowany kiermasz rękodzieła wykonanego przez wychowanków i nauczycieli ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Warninie.

13 grudnia 2019

 

WARSZTATY Z RODZICAMI

13 grudnia 2019

Magiczny czas świąt Bożego Narodzenia zagościł w naszym Ośrodku. W dniu 13 grudnia zorganizowane zostały warsztaty plastyczne dla rodziców, opiekunów i ich dzieci. Celem spotkania była integracja rodziców, miłe spędzenie czasu ze swoimi dziećmi i podopiecznymi oraz wspólne przygotowanie ozdób świątecznych. Rodzice i opiekunowie odkrywali swoje talenty plastyczne, a dzieci zamieniały się w prawdziwych artystów. Wszyscy z zapałem wykonywali piękne ozdoby, wykazując przy tym wiele pomysłowości i kreatywności. Był to naprawdę mile spędzony czas, podczas którego dzieci i rodzice wspólnie pracowali i jednocześnie świetnie się bawili.
Serdecznie dziękujemy rodzicom i opiekunom za przybycie. Bardzo nam miło, że zechcieli Państwo spędzić z nami przedświąteczny czas. Dzięki tym zajęciom dzieci mogły poczuć już teraz atmosferę świąt.

 

11 grudnia 2019

WARSZTATY PLASTYCZNE

Świąteczne Integracyjne Warsztaty Plastyczne odbyły się 11 grudnia 2019r.  w Centrum Kultury 105 w Koszalinie. Organizatorem Warsztatów była Powiatowa Poradnia Psychologiczno- Pedagogiczna w Koszalinie, Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy w Koszalinie oraz Zespół Szkół nr 12 z Koszalina. Udział w Warsztatach wzięli uczniowie ze Szkoły Muzycznej, ze Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych w Warninie i Koszalinie oraz uczniowie z Liceum Plastycznego, Zespołu Szkół nr 12 oraz Szkoły Integracyjnej. W twórczej pracy młodych, utalentowanych uczniów wspierali artyści: W. Jarosz, K. Raczkowska, D.Tworke, G. Otulakowski, P.Wasilewski, i nauczycielka z naszego Ośrodka – pani Ela Stankiewicz.

 

10 grudnia 2019

ROZDANIE NAGRÓD ZA PROJEKT NA ŚWIĄTECZNĄ KARTKĘ

Już po raz trzeci uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Warninie zostali laureatami konkursu organizowanego przez Urząd Miejski w Koszalinie na „Kartkę Bożonarodzeniową”.

W tym roku główną nagrodę otrzymały uczennice: Hanna Wieczorek i Patrycja Deniziak. Dziewczynki wykonały kartki w technice tłustej pasteli, przedstawiły na nich ratusz oraz symbol świąteczny czyli choinkę, Mikołaja i bałwanka. Jako nagrody otrzymały wymarzone telefony komórkowe, Patrycja zamówiła walizkę z wizerunkiem Myszki Miki, którą będzie zabierać w długie wakacyjne wyprawy.

 

 

6 grudnia 2019

MIKOŁAJKI

Ostatni piątek był najdłużej wyczekiwanym dniem w tym tygodniu. Od poniedziałku wszyscy wychowankowie Ośrodka nie mówili o niczym innym: Mikołajki!  I w końcu, długo oczekiwane nadeszły! Uczniowie z klas pani Wiesi i pani Bożenki przygotowali program artystyczny by umilić dzieciom oczekiwanie na Świętego Mikołaja, który pojawił się w asyście pomocnika. Obaj przybyli w ciemnych okularach, dzięki którym wyglądali trochę jak bohaterowie filmu Blues Brothers J Każdy z wychowanków Ośrodka otrzymał paczkę z łakociami.

 

3 grudnia 2019

TEATR LALEK W BIAŁOGARDZIE

Trzeciego grudnia grupa uczniów z naszego Ośrodka uczestniczyła w przedstawieniu lalkowym w Teatrze Lalek „Marko” w Białogardzie. Teatr funkcjonuje od 2003 roku i uczniowie chętnie oglądają wystawiane tam bajki. Ostatnia sztuka zatytułowana była „Mały Marko i czarodziejska walizka”.

 

30 listopada 2019

ŚWIĄTECZNA AKCJA FIRMY MORE -TRANS

Koniec listopada przyniósł wspaniałą niespodziankę uczestnikom Szkolnego Koła Krajoznawczo -Turystycznego „Wędrowiec”. Opiekunowie Koła nawiązali współpracę z dyrekcją i pracownikami firmy spedycyjnej More -Trans pani Renaty Mosiewicz i Dawida Miarki, w wyniku której otrzymali sfinansowanie wyjścia na kręgle dla uczestników Koła! Współpraca polegała na wykonaniu przez dzieci i opiekunów świątecznych kartek, które zostaną rozesłane do klientów i współpracowników firmy. Składamy serdeczne podziękowania darczyńcom za umożliwienie nam spełnienia noworocznych planów dotyczących poszerzenia oferty Koła. Takie akcje radują serca dzieci! Mamy nadzieję, że grupa darczyńców zechce towarzyszyć nam w rozgrywkach na kręgielni w styczniu nowego roku.

 

29 listopada 2019

WIECZÓR WRÓŻB ANDRZEJKOWYCH

29 listopada odbyła się w naszym ośrodku zabawa andrzejkowa na którą zaprosiliśmy naszych byłych wychowanków zamieszkujących obecnie w Domach Pomocy Społecznej w Nowych Bielicach i Parsowie. Zabawa obfitowała w konkursy, które tak uwielbiają nasi podopieczni! Były tańce na gazecie, rysowanie portretów z zamkniętymi oczami i taniec z krzesłami. Wspólne aktywności sprzyjały integracji a dobre humory towarzyszyły nam przez cały czas. Można było wytańczyć i wyskakać się do woli. W trakcie zabawy organizatorki przeprowadziły wieczór wróżb. Było lanie wosku, losowanie imienia przyszłego wybranka i wybranki, wróżenie z magicznej kuli. Każdy z uczestników poczęstował się ciasteczkiem z wróżbą, której odczytanie dostarczyło wielu emocji. Podopieczni chętnie brali udział w konkursach i zabawie co widać na załączonych fotkach.

 

 

22 listopada 2019

XVIII MISTRZOSTWA BOWLINGOWE

22 listopada młodzież z naszego Ośrodka wzięła udział w Mistrzostwach Bowlingowych organizowanych corocznie przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Koszalinie. Impreza pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Koszalina odbyła się w Centrum Rozrywki w Galerii Kosmos. Nasza delegacja świetnie bawiła się w kręgielni zdobywając dla na IV miejsce! Gratulujemy!

16 listopada 2019

 

X PRZEGLĄD TWÓRCZOŚCI ARTYSTYCZNEJ FUNDACJI UWIERZCIE W NAS W KOŁOBRZEGU

 


11 listopada 2019

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Rocznica odzyskania Niepodległości przez Polskę jest okazją do przeprowadzania w szkołach zajęć o charakterze patriotycznym. Tego dnia, w warnińskim Ośrodku, nauczyciele zorganizowali dla uczniów apel przybliżający wiedzę o polskich symbolach narodowych. Integrując młodzież poprzez przeżywanie narodowych wartości, umocnili wiedzę i świadomość o polskim pochodzeniu, które stanowi podstawę naszej wspólnoty.

 

31 października 2019

Halloween

31 października odbyła się w naszym Ośrodku zabawa z okazji dnia Halloween. Organizatorki imprezy; panie Ula i Marta zachęciły wychowanków Ośrodka do zaprezentowania się w strojach wymyślonych przez siebie i przygotowanych przy udziale nauczycieli. Maskarada miała zachęcić młodzież do opowieści o strasznych bohaterach baśni i filmów. Podczas spotkania uczniowie rozwiązywali zagadki, prezentowali stroje, próbowali fruwać na miotłach i bawili się przy dźwiękach przebojów. Spotkanie odbyło się w radosnej atmosferze wspólnej zabawy.

 

 

XV JESIENNE SPOTKANIA ARTYSTYCZNE W BOBOLICACH

22 października 2019

Nasz solista Cezary oraz zespół wokalno-taneczny Takt. Brawo dla debiutantów Weroniki, Moniki,Kuby oraz Kacpra. Nie zapomnijmy o Hani i Mateuszu.

 

14 października 2019

DZIEŃ NAUCZYCIELA

14 października to dzień, w którym uczniowie składają podziękowania swoim nauczycielom i wychowawcom za trud włożony w codzienną pracę. W naszym Ośrodku odbyła się wyjątkowa uroczystość, podczas której my nauczyciele, mogliśmy podziwiać występy artystyczne naszych wychowanków i spędzić czas na wspólnej zabawie. Zaproszenie do zabawy i słodkiego poczęstunku poprzedziło przemówienie dyrekcji Ośrodka, podczas którego zostały wręczone nagrody szczególnie zasłużonym pracownikom. Występy naszych podopiecznych umiliły uroczystość i nadały jej niepowtarzalnego charakteru.

10 października 2019

DZIEŃ DRZEWA

10. października obchodzimy Dzień Drzewa. W naszym Ośrodku, to stałe, doroczne święto, podczas którego doceniamy rolę drzew w ekosystemie oraz życiu człowieka.  W trakcie tegorocznych obchodów zabrałyśmy grupę wychowanków do parku, gdzie w sposób poglądowy obserwowaliśmy wspólnie różnice i podobieństwa pomiędzy drzewami, odgadywaliśmy gatunki na podstawie znalezionych liści, poszukiwaliśmy owoców drzew, i omawialiśmy znaczenie drzew dla mieszkańców parku. Po spacerze powróciliśmy do Ośrodka, w którym wychowankowie podzieleni na drużyny §wykonali wspólnie portrety drzew z użyciem naturalnych materiałów.

 

2 października 2019

Rajd „W poszukiwaniu Jesiennego Grzyba”

Początek października obfitował w typowo jesienną, deszczową pogodę, jednak pomimo rzęsistych deszczy, zdecydowaliśmy się na przeprowadzenie rajdu ”W poszukiwaniu Jesiennego Grzyba”. Jak co roku, głównym motywatorem była potrzeba zebrania grzybów na wigilijną wieczerzę. Z uwagi na niekorzystną pogodę podzieliliśmy uczestników na dwie drużyny, z których pierwsza – złożona z najstarszych i najodważniejszych piechurów wyruszyła do lasu pod opieką pani Olgi i pana Arka. Drugą grupę, młodszych wychowanków organizatorzy rajdu postanowili przeszkolić w zakresie wiedzy o grzybach i zachowania w lesie w Ośrodku. Zajęcia teoretyczne przeplatane były zabawami ruchowymi na Sali gimnastycznej i aktywnościami plastycznymi. Po skończonych zajęciach wszyscy podziwialiśmy zebrane przez starszyznę grzyby, które dzięki deszczowej pogodzie obrodziły w naszej okolicy.

 

20-22 września 2019

OGÓLNOŚWIATOWA AKCJA SPRZĄTANIA ŚWIATA

W dniach od 20 do 22 września miała miejsce Akcja Sprzątania Świata do której dołączyliśmy z przyjemnością. Wychowankowie z Ośrodka w Warninie połączyli siły z miejscowymi dziećmi, które przybyły do naszej placówki pod opieką wychowawczyni z Gminnej Świetlicy. Organizatorki akcji: panie Marlena Marciniak i Beata Misiuk powitały wszystkich, wyjaśniły cel wspólnego wyjścia poza teren Ośrodka i rozdały wszystkim rękawiczki i plastikowe worki na śmieci. Przed wyruszeniem na akcję organizatorki przypomniały wychowankom zasady bezpiecznego poruszania się poza terenem Ośrodka. Rejon, który przemierzyliśmy, okazał się bardzo zanieczyszczony. Dzieci zebrały mnóstwo papierków i jeszcze więcej butelek. Worki, z którymi wracaliśmy były bardzo ciężkie i przepełnione odpadkami. Widać, że tego rodzaju akcje bardzo się przydają! Po powrocie do naszej bazy dzieci wzięły udział w tematycznym konkursie plastycznym oraz quizie ekologicznym. Na zakończenie akcji organizatorki rozdały uczestnikom wyprawy nagrody- niespodzianki.

 

 

15-28 września 2019

TURNUS REHABILITACYJNY

Jarosławiec, Ośrodek RAFA :)

 

12-13 września 2019

XVI OGÓLNOPOLSKIE INTEGRACYJNE WARSZTATY ARTYSTYCZNE ŁAZY 2016

W dniach od 11 do 13 września bieżącego roku grupy młodzieży z naszego Ośrodka miały przyjemność gościć na Plenerze Artystycznym w Łazach, organizowanym corocznie, już od 17 lat przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Koło w Koszalinie. Czas spędzany na plenerach płynie szybko, bowiem prezentowanych tam jest mnóstwo różnorodnych atrakcji dla uczestników. Zaglądamy zwykle do namiotów tematycznych w których poznajemy ciekawe techniki plastyczne, uczestniczymy w releksacjach oraz tańcach. Spacery wpisują się  idealnie w piękną okolicę przy sprzyjającej pogodzie.

 

15 kwietnia 2019

GALA ROZDANIA NAGRÓD W KONKURSIE „KARTKA WIELKANOCNA”

15 kwietnia br., w Sali Owalnej Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie, odbyła się gala rozdania nagród w konkursie Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty pt. „Kartka Wielkanocna”. Przedsięwzięcie, którego celem było zaprezentowanie przez dzieci pomysłów i talentów plastycznych poprzez stworzenie pracy graficznej o tematyce wielkanocnej za pomocą dowolnego programu graficznego, adresowane było do uczniów szkół podstawowych z województwa zachodniopomorskiego.
Jednym z Laureatów I miejsca został:
Kamil Wieczorek :)
Natomiast wyróżnienia otrzymali:
Kacper Nowik i Hania Wieczorek.

Gratulacje :)

 

3 kwietnia 2019

NIEZWYKŁA LEKCJA BIBLIOTECZNA

Cała Polska Czyta Dzieciom

 

23 marca 2019

XXXII RAJD NA TOPIENIE MARZANNY

XXXII Rajd ,,Na Topienie Marzanny” – Osieki- Łabusz-Jamno. Pogoda nam dopisała, humory też. Michał, Mateusz, Czarek i Piotr otrzymali legitymacje i odznaki PTTK.

 

 

6 marca 2019

SPOTKANIE W KOLE GOSPODYŃ WIEJSKICH W DOBRZYCY

Na spotkaniu Koła Gospodyń Wiejskich z Dobrzycy mieliśmy swoje 5 minut by, móc zaprezentować piękną sesję zdjęciową, którą wykonał Michal Kozłowski z udziałem naszych uczennic.
To, wyjątkowe spotkanie w którym wzięło udział 200 osób, było doskonałą okazją, by wspomnieć o tym, że właśnie Koła Gospodyń Wiejskich są doskonałą instytucją, w której mogą odnaleźć się osoby z deficytami takimi jak niepełnosprawność intelektualna, by mogły aktywnie uczestniczyć w życiu społeczności lokalnych.
Ogromne wyrazy szacunku oraz uznania dla Naszych Pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Dobrzycy za ich gościnność, pracowitość, przedsiębiorczość, otwartość. Jesteście wielkie.

 

26 stycznia 2019

ZAJĘCIA Z PRZYSPOSOBIENIA DO PRACY

Uczniowie na zajęciach przysposobienia do pracy uczyli się, jak samodzielnie w domu przyrządzić pizzę i hamburgera.
Zajęcia kulinarne są doskonałym źródłem wiedzy dla naszych uczniów. Jedzenie zawiera wiele informacji o świecie, w którym żyjemy, bo jest jego częścią. Ze względu na wielorakie doznania zmysłowe zajęcia kulinarne umożliwiają polisensoryczne poznawanie otoczenia i integrację zmysłów w naturalnych, niewymuszonych sytuacjach. Przyrządzanie potraw to seria kolejnych czynności i każda z nich powoduje jakąś zmianę, np. obrana marchewka ma nieco inny kolor, pokrojona – kształt, a ugotowana- twardość, zapach i smak. Dlaczego woda paruje i ubywa jej w garnku, co się stało z cukrem w wodzie, dlaczego pozostawione w klasie mleko skisło, a schowane w lodówce nie? Są to tylko przykłady, jak można wykorzystać sytuacje kulinarne do tłumaczenia zjawisk otaczającego świata. Uczniowie bardzo często sami o nie pytają. A najlepszym sposobem poznawania świata jest nauka poprzez własne doświadczenie. Przyrządzanie i spożywanie potraw to właśnie takie odkrywanie wiedzy, czyli po prostu odkrywanie świata.