Koło SKKT „Wędrowiec”

Cele działania koła:

  1. Poznawanie najbliższej okolicy oraz  regionu koszalińskiego
  2. Integracja uczniów z młodzieżą z innych szkół
  3. Propagowanie wśród wychowanków i nauczycieli turystyki pieszej
  4. Aktywne spędzanie czasu wolnego
  5. Współpraca z Oddziałem PTTK w Koszalinie

Organizujemy także własne rajdy w najbliższej okolicy:

  • Rajd „ Jesienny Grzyb”
  • Rajd Andrzejkowy
  • Rajd zimowy
  • Rajd wiosenny „W poszukiwaniu wiosny”
  • Rajd letni „W poszukiwaniu kwiatu paproci”

Czynnie bierzemy udział w rajdach organizowanych przez Oddział PTTK w Koszalinie. Jest to najstarsze koło w naszej szkole i wspólnie zwiedziliśmy już wiele ciekawych miejsc.

RAJD W POSZUKIWANIU WIOSNY

23 marca zorganizowaliśmy Rajd „W poszukiwaniu wiosny” na który wyruszyły wszystkie zespoły klasowe pod opieką organizatorów i przy współudziale nauczycieli klas. Wędrówkę poprzedziło rozstrzygnięcie konkursu na Najpiękniejszą Marzannę. Ponieważ wybór był niezmiernie trudny nagrody otrzymali wszyscy twórcy pięknych prac. Po rozstrzygnięciu konkursu wyruszyliśmy na wędrówkę w kierunku terenów rekreacyjnych Koła Łowieckiego „Dzik”, przechodząc ulice Warnina, by na dobre odstraszyć zimę i przywołać wiosnę! Na terenie koła łowieckiego organizatorzy przypomnieli uczestnikom zwyczaje związanie z Marzanną- symbolem zimy. Jej utopienie bądź spalenie w ognisku miało przegnać zimę na dobre, a uczestnicy wędrówki z Marzanną zabierali do domu gałązki znalezione w lesie ozdabiając je przedtem kolorowymi wstążkami- takie zwyczaje panowały niegdyś. Obecnie, biorąc pod uwagę nurt ekologii w wychowaniu, organizatorzy zaproponowali młodzieży segregację Marzann. Na początku utrwaliliśmy zasady segregacji odpadów i uczestnicy rajdu rozebrali Marzanny na części, wrzucając odpady do odpowiednich worków. Następnym etapem naszego Rajdu było przejście do lasu w towarzystwie podleśniczego, pana Dariusza Pszczoły, który opowiedział młodzieży o zasadach zachowania się podczas spacerów do lasu. Przypomnieliśmy sobie co można, a czego nie należy robić w lesie. Dodatkowo uczestnicy Rajdu postanowili pozbierać śmieci w lesie podczas wędrówki. W ciągu krótkiego przejścia zapełniliśmy sześć worków, a śmieci pozostało jeszcze więcej- niestety! W okolicach rezerwat Warnie Bagno czekała już nasza znajoma pani leśniczy Barbara Michalska i strażnik leśny, pan Adam Drabiuk. Oboje opowiedzieli nam o symptomach wiosny w przyrodzie oraz o zwierzętach zamieszkujących okoliczne lasy. Nadleśnictwo przygotowało dla uczestników Rajdu piękne upominki- medale za udział w Rajdzie i pomoc w oczyszczaniu lasu i gazetki o tematyce przyrodniczej. Zrewanżowaliśmy się podziękowaniami i aniołkami z gliny, które uczniowie wykonują na zajęciach w kółku ceramicznym. Na koniec organizatorzy zaprosili wszystkich na grilla, który zrobiliśmy również na terenie Koła Łowieckiego „Dzik”, dzięki uprzejmości Prezesa Koła, pana Adriana Zmudy-Trzebiatowskiego i Łowczego, pana Władysława Roguli. Pogoda była iście przedwiosenna, wszyscy bardzo zmarzliśmy a pieczone kiełbaski i gorąca herbata bardzo nas rozgrzały i dodały energii na powrót do Ośrodka.

 

 

RAJD POD NAZWĄ „DOKARMIAMY PTAKI I ZWIERZĘTA LEŚNE ZIMĄ”

13 lutego 2021 r. zorganizowaliśmy w naszym Ośrodku Rajd do okolicznych lasów, w pobliżu rezerwatu Warnie Bagno. Przed spacerem do lasów udało się przy pięknej zimowej pogodzie zorganizować kulig dla naszych podopiecznych dookoła parku i Ośrodka, a pomógł nam w tym Pan Andrzej Szymański.    Naszej wyprawie do lasu patronowało Nadleśnictwo Gościno, z którego Pani Leśniczy Barbara Michalska pomogła zorganizować ognisko w lesie i opowiedziała naszym podopiecznym o zwyczajach zwierząt i ptactwa zimą,   a także o tym jak i czym dokarmiać zwierzęta. Pomagał jej w tym Pan Marcin Palewicz. Nasi opiekunowie przywieźli ze sobą karmę dla ptaków, którą uczestnicy wycieczki rozwiesili na okolicznych drzewach. Część karmy zabraliśmy do Ośrodka, by rozwiesić ją w naszym parku i ogrodzie. Po pięciokilometrowym spacerze na uczestników wycieczki czekało ognisko, przy którym mogliśmy się ogrzać i upiekliśmy pyszne kiełbaski. Ognisko przygotował dla Nas Pan Władysław Rogula – Łowczy z Koła Łowieckiego „Dzik” Koszalin, który opowiedział Naszym podopiecznym o zwierzętach zamieszkujących lasy w pobliżu Warnina. Dowiedzieliśmy się między innymi, iż w Warnińskich lasach zamieszkują Wilki. Po ognisku posłuchaliśmy ciekawych opowieści Pani Leśniczy, a Nasi podopieczni otrzymali upominki – torbę słodyczy od Koła Łowieckiego „Dzik” Koszalin oraz: zeszyty edukacyjne, egzemplarze czasopisma „Echo Leśne”, kolorowanki o tematyce leśnej, breloki, plany lekcji, a także budki lęgowe dla ptaków od Pani Leśniczy. Składamy także gorące podziękowania Państwu Justynie i Karolowi Piaseckim za przekazanie karmy dla zwierzyny leśnej, którą złożyliśmy w paśniku. Dzięki zaangażowaniu i bezinteresownej pomocy osób prywatnych i instytucji Rajd bardzo się udał. Dopisała nam piękna pogoda, a uczestnikom humory i siły na długą marszrutę.                 Rajd zorganizowali: Edyta Buchholz, Łukasz Kołomański i Beata Misiuk.

 

XXVIII Zimowy Rajd w Nieznane

18 stycznia uczestnicy Szkolnego Koła Krajoznawczo- Turystycznego „Wędrowiec” dołączyli do grupy PTTK podczas XXVIII Zimowego Rajdu w Nieznane. Trasa rozpoczęła się w okolicach Strachomina i prowadziła przez malownicze tereny gminy Biesiekierz. Czuliśmy się tutaj jak u siebie, zwłaszcza, że wędrówka zakończyła się w Świetlicy Wiejskiej w Warninie. Rajd tylko z nazwy był „Zimowy” bowiem aura przypominała raczej przedwiośnie! Słońce towarzyszyło nam przez cały spacer i sprzyjało radosnej wędrówce. Przemierzyliśmy 11 km, a to całkiem sporo jak dla niektórych uczestników naszego Koła.

 

XXXII Rajd Na Topienie Marzanny

Miał miejsce 23 marca 2019r. Trasa, nieco łagodniejsza liczyła 8 km i przebiegała przez Osieki, Łabusz i Jamno. W Rajdzie organizowanym przez koszaliński Oddział PTTK wzięła udział grupa chłopców pod opieką wędrujących nauczycielek Ewy Gordel i Beaty Misiuk. Wcześniej przygotowaliśmy Marzannę ze słomy i bibuły, którą rytualnie spaliliśmy zgodnie z obowiązującym zwyczajem. Ten Rajd był dla nas szczególnie ważny, ponieważ na koniec otrzymaliśmy odznaki członków Koła PTTK i legitymacje, a w książeczkach wpisaliśmy przebyte ostatnio kilometry, bo naszym celem jest zdobycie odznak piechura- kolejno; brązowej, srebrnej i złotej. Pogoda dopisywała, bo choć w powietrzu dominował przedwiosenny chłód, to chmury przenikało jasne słońce. Podczas takiej pogody maszeruje się radośniej

 

XXVII ZIMOWY RAJD W NIEZNANE

17 stycznia 2019r grupa wychowanków pod opieką Ewy Gordel i Beaty Misiuk wyruszyła na wycieczkę organizowaną przez koszaliński Oddział PTTK. Wycieczka nosiła nazwę „XXVII Zimowy Rajd w Nieznane”, a trasa Rajdu owiana była tajemnicą do ostatniej chwili. W momencie wyjazdu okazało się, że przemierzać będziemy okolice gminy Manowo. Trasa była urokliwa i dość długa, czego skutki odczuwaliśmy w mięśniach przez kolejne dwa dni J. Na wielką pochwałę zasługuje najmniejszy i najmłodszy uczestnik naszej grupy – 12-letni Kamil. Przemierzył trudną trasę ani razu nie uskarżając się na niewygody – brawa dla Kamila!

 

XXVIII Rajd Pieszy PTTK „Andrzejki”

30 listopada grupa uczestników Koła Krajoznawczo- Turystycznego „Wędrowiec” wraz z opiekunami; panią Beatą i panem Łukaszem wzięli udział w Rajdzie Andrzejkowym organizowanym przez koszaliński oddział PTTK. Ostatnie dni przepełnione były chłodem i deszczową aurą, ale sobotnie przedpołudnie przyniosło słoneczną, rześką pogodę – w sam raz na Rajd! Przez trzy godziny marszu pokonaliśmy 11 kilometrów trasy gminy Będzino. Rajd rozpoczął się uroczystą prelekcją w wykonaniu emerytowanego pułkownika piechoty, który wyjaśnił nam historię budowy drogi przebiegającej u podnóża Góry Chełmskiej. Później, autokary zawiozły nas do Dobrzycy, skąd rozpoczęliśmy andrzejkową marszrutę. Całej naszej grupie udało się utrzymać niezłe tempo i dobry nastrój.